statystyki

Rozprawa przed SN: Są pytania, na które odpowiedzieć nie można

autor: Patryk Słowik25.10.2017, 20:00
prawo, internet, IT, ICT, www

SN w 2016 r. i w pierwszej połowie 2017 r. rozpoznał 231 zagadnień prawnych. Odpowiedzi na pytania formułowane przez sądy powszechne pomagają w ujednoliceniu linii orzeczniczej.źródło: ShutterStock

Jeśli sąd powszechny powinien sformułować pytanie prawne na rozprawie, uczynienie tego na posiedzeniu niejawnym musi skutkować decyzją Sądu Najwyższego o odmowie podjęcia uchwały. Wynika tak z orzeczenia SN.

Sprawa dotyczyła odmowy dokonania czynności notarialnej. Zasady postępowania regulowała w tej kwestii ustawa – Prawo o notariacie (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 1796 ze zm.). Zgodnie z jej art. 83 par. 1 na odmowę osoba zainteresowana może wnieść zażalenie do sądu okręgowego właściwego ze względu na siedzibę kancelarii notariusza. Tak też stało się w przedmiotowej sprawie. Rzecz w tym, że art. 83 par. 1b określa, że sąd rozpoznaje zażalenie na rozprawie, stosując odpowiednio przepisy kodeksu postępowania cywilnego o postępowaniu nieprocesowym. Sąd Okręgowy w Sieradzu, do którego trafiło zażalenie, dostrzegł jednak poważną wątpliwość, którą przełożył na pytanie prawne do SN. Ale zagadnienie sformułował na posiedzeniu niejawnym, a nie na rozprawie.

Sędziowie SN stanęli więc przed dylematem: czy udzielić odpowiedzi na dobrze uargumentowane stanowisko sądu okręgowego, czy też, ze względu na błąd pytającego, odmówić podjęcia uchwały?


Pozostało 57% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Sędzia(2017-10-26 14:12) Zgłoś naruszenie 00

    Sąd Najwyższy nie jest konsekwentny. Inny Sąd Okręgowy - w Warszawie zadał pytanie na posiedzeniu niejawnym i zostało ono przyjęte do rozpoznania i odpowiedź została udzielona. Polecam dociekliwym - dotyczyło art. 139 ustawy o ochronie środowiska.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane