statystyki

Rozprawa przed SN: Są pytania, na które odpowiedzieć nie można

autor: Patryk Słowik25.10.2017, 20:00
prawo, internet, IT, ICT, www

SN w 2016 r. i w pierwszej połowie 2017 r. rozpoznał 231 zagadnień prawnych. Odpowiedzi na pytania formułowane przez sądy powszechne pomagają w ujednoliceniu linii orzeczniczej.źródło: ShutterStock

Jeśli sąd powszechny powinien sformułować pytanie prawne na rozprawie, uczynienie tego na posiedzeniu niejawnym musi skutkować decyzją Sądu Najwyższego o odmowie podjęcia uchwały. Wynika tak z orzeczenia SN.

Sprawa dotyczyła odmowy dokonania czynności notarialnej. Zasady postępowania regulowała w tej kwestii ustawa – Prawo o notariacie (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 1796 ze zm.). Zgodnie z jej art. 83 par. 1 na odmowę osoba zainteresowana może wnieść zażalenie do sądu okręgowego właściwego ze względu na siedzibę kancelarii notariusza. Tak też stało się w przedmiotowej sprawie. Rzecz w tym, że art. 83 par. 1b określa, że sąd rozpoznaje zażalenie na rozprawie, stosując odpowiednio przepisy kodeksu postępowania cywilnego o postępowaniu nieprocesowym. Sąd Okręgowy w Sieradzu, do którego trafiło zażalenie, dostrzegł jednak poważną wątpliwość, którą przełożył na pytanie prawne do SN. Ale zagadnienie sformułował na posiedzeniu niejawnym, a nie na rozprawie.

Sędziowie SN stanęli więc przed dylematem: czy udzielić odpowiedzi na dobrze uargumentowane stanowisko sądu okręgowego, czy też, ze względu na błąd pytającego, odmówić podjęcia uchwały?


Pozostało jeszcze 57% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Sędzia(2017-10-26 14:12) Zgłoś naruszenie 00

    Sąd Najwyższy nie jest konsekwentny. Inny Sąd Okręgowy - w Warszawie zadał pytanie na posiedzeniu niejawnym i zostało ono przyjęte do rozpoznania i odpowiedź została udzielona. Polecam dociekliwym - dotyczyło art. 139 ustawy o ochronie środowiska.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane