statystyki

Jest szansa na podwyżki dla ławników

autor: Małgorzata Kryszkiewicz24.10.2017, 07:24; Aktualizacja: 24.10.2017, 08:21
sąd

wszystko wskazuje na to, że samo zapowiadane przez Ministerstwo Sprawiedliwości podniesienie stawek wypłacanych ławnikom może nie wystarczyćźródło: ShutterStock

  „(...) Minister Sprawiedliwości wyraził zgodę na prowadzenie prac legislacyjnych dotyczących zmiany wysokości rekompensaty dla ławników” – taką informacją kończy odpowiedź na interpelację jednego z posłów Łukasz Piebiak, wiceminister sprawiedliwości.

Zgodnie z obecnymi przepisami ławnicy otrzymują za czas wykonywania czynności w sądzie rekompensatę pieniężną, która stanowi 1,9 proc. podstawy ustalenia wynagrodzenia zasadniczego sędziego, co daje w przybliżeniu 75 zł za dzień. Skarb Państwa płaci w ten sposób sędziom społecznym m.in. za uczestniczenie w rozprawach czy posiedzeniach, czy też branie udziału w naradach przed wydaniem wyroku. To, zdaniem m.in. Stowarzyszenia Krajowej Rady Sędziów Społecznych, zdecydowanie zbyt mało. Stowarzyszenie zresztą już jakiś czas temu przekazało na ręce władz wiele postulatów, które jego zdaniem należałoby wdrożyć, aby zawód ławnika uzyskał odpowiednią rangę. Wśród nich było właśnie podwyższenie rekompensaty za udział w rozprawach do poziomu wynagrodzeń członków Samorządowych Kolegiów Odwoławczych (ok. 5,9 tys. zł miesięcznie).

Jednak wszystko wskazuje na to, że samo zapowiadane przez Ministerstwo Sprawiedliwości podniesienie stawek wypłacanych ławnikom może nie wystarczyć. Eksperci bowiem wskazują, że istotnym problemem jest również sposób wynagradzania sędziów społecznych. I mają własne pomysły na ukształtowanie go na nowo.


Pozostało 50% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Żarty? (2017-10-24 12:29) Zgłoś naruszenie 31

    Czyli więcej niż pracownik sądu, który cały dzień protokołuje tę rozprawę. Oni mają pensje zamrożone! !!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane