Coraz mniej świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego

autor: Michalina Topolewska19.10.2017, 16:00
. Jak informuje MRPiPS, działania w zakresie niealimentacji powinny skupiać się przede wszystkim na poprawie efektywności egzekucji alimentów, a nie zwiększaniu transferów z budżetu państwa na wypłacane w ich zastępstwie świadczenia.

. Jak informuje MRPiPS, działania w zakresie niealimentacji powinny skupiać się przede wszystkim na poprawie efektywności egzekucji alimentów, a nie zwiększaniu transferów z budżetu państwa na wypłacane w ich zastępstwie świadczenia.źródło: ShutterStock

W pierwszej połowie 2017 r. spadła liczba wypłacanych przez gminy świadczeń z tytułu bezskutecznej egzekucji alimentów. Ich zmniejszenie jest spowodowane zamrożonym od lat kryterium dochodowym, ale rząd nie planuje jego podnoszenia.

Ostatnie dane Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) wskazują, że przeciętna miesięczna liczba świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego (FA) wynosi 292,58 tys. Tym samym w porównaniu do 2016 r. nastąpiło zmniejszenie liczby uprawnionych do wsparcia, kiedy to świadczenie było przyznane na 307 tys. dzieci.

– Na koniec czerwca świadczenia z FA otrzymywało 1500 osób, podczas gdy w ubiegłym roku uzyskiwało je średnio 1650 – potwierdza Sebastian Gajdzik, zastępca kierownika działu świadczeń rodzinnych i alimentacyjnych OPS w Chorzowie.

Dodaje, że podstawowym powodem tego spadku jest to, że rodzice przestają spełniać kryterium dochodowe uprawniające do pomocy z funduszu. Ten próg od 2008 r., a więc od momentu wejścia w życie ustawy z 7 września 2007 r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 489 ze zm.), nie był podnoszony i wynosi 725 zł na osobę w rodzinie.


Pozostało jeszcze 73% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (6)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane