statystyki

Coraz mniej świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego

autor: Michalina Topolewska19.10.2017, 16:00
. Jak informuje MRPiPS, działania w zakresie niealimentacji powinny skupiać się przede wszystkim na poprawie efektywności egzekucji alimentów, a nie zwiększaniu transferów z budżetu państwa na wypłacane w ich zastępstwie świadczenia.

. Jak informuje MRPiPS, działania w zakresie niealimentacji powinny skupiać się przede wszystkim na poprawie efektywności egzekucji alimentów, a nie zwiększaniu transferów z budżetu państwa na wypłacane w ich zastępstwie świadczenia.źródło: ShutterStock

W pierwszej połowie 2017 r. spadła liczba wypłacanych przez gminy świadczeń z tytułu bezskutecznej egzekucji alimentów. Ich zmniejszenie jest spowodowane zamrożonym od lat kryterium dochodowym, ale rząd nie planuje jego podnoszenia.

Ostatnie dane Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) wskazują, że przeciętna miesięczna liczba świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego (FA) wynosi 292,58 tys. Tym samym w porównaniu do 2016 r. nastąpiło zmniejszenie liczby uprawnionych do wsparcia, kiedy to świadczenie było przyznane na 307 tys. dzieci.

– Na koniec czerwca świadczenia z FA otrzymywało 1500 osób, podczas gdy w ubiegłym roku uzyskiwało je średnio 1650 – potwierdza Sebastian Gajdzik, zastępca kierownika działu świadczeń rodzinnych i alimentacyjnych OPS w Chorzowie.

Dodaje, że podstawowym powodem tego spadku jest to, że rodzice przestają spełniać kryterium dochodowe uprawniające do pomocy z funduszu. Ten próg od 2008 r., a więc od momentu wejścia w życie ustawy z 7 września 2007 r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 489 ze zm.), nie był podnoszony i wynosi 725 zł na osobę w rodzinie.


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (6)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane