statystyki

Strony szanują to, co same wypracowały. Jak działa ugoda mediacyjna?

autor: Adam Pawluć17.10.2017, 07:27; Aktualizacja: 17.10.2017, 08:27
ugoda, mediacja

W przypadku mediacji fakty są mniej istotne niż ujawnienie oczekiwań i zaspokojenie interesów stronźródło: ShutterStock

- Ugoda mediacyjna, opatrzona klauzulą wykonalności, ma moc orzeczenia sądowego, które można skierować do egzekucji komorniczej. Ale, co ciekawe, 80–90 proc. takich ugód jest realizowanych dobrowolnie - mówi w wywiadzie dla DGP Cezary Jezierski, radca prawny, mediator, dyrektor Centrum Mediacji Gospodarczej przy Krajowej Izbie Radców Prawnych, prezes Ośrodka Mediacji przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Olsztynie.

Właściciel sklepiku osiedlowego – Janusz Kowalski – występuje w drodze mediacji przedsądowej o rozwiązanie sporu z dostawcą, który nie przestrzega zakontraktowanych terminów. Uważa, że przysługuje mu odszkodowanie. Widzi pan taki scenariusz? Mali przedsiębiorcy wyrabiają sobie nawyk korzystania z drogi mediacji gospodarczej?

Myślę, że to rozwiązanie staje się coraz bardziej popularne. Należy zadać sobie pytanie, jeżeli Janusz Kowalski nie skorzysta z szybkiej ścieżki mediacji, to co mu zostaje? Jedynie droga sądowa. Średni czas trwania postępowania sądowego to 542 dni, do tego dochodzi termin wykonalności orzeczenia. Finalnie kończy się to tak, że podmioty mają często zepsute relacje i nie kontynuują współpracy.

A jeśli Janusz Kowalski nie chce iść do sądu, bo nie ma takiego nawyku? Zwyczajnie nie ma ochoty na angażowanie się w przewlekłe i kosztowne postępowanie? Skąd on ma wiedzieć, że takie rozwiązanie jak mediacja istnieje, i co ma go, poza argumentem czasu, przekonać do skorzystania z tej ścieżki?

Przede wszystkim łatwość, brak sformalizowanej procedury. Strony, z pomocą osoby trzeciej, same ustalają tryb, w którym będą szukać rozwiązań. Poza tym mediacja to równoległy system wymiaru sprawiedliwości. Rozwiązujemy konflikt bez uciekania się do wyroku sądowego. To znaczy, że strony same szukają rozwiązania, same definiują, co jest w tym przypadku sprawiedliwe, i same wykonują ustalenia, które są w ugodzie zawartej przed mediatorem.

Co dzieje się w przypadku, w którym jedna ze stron nie realizuje postanowień umowy?


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane