statystyki

Remont zabytku: Konserwator nie może uchylić pozwolenia po zakończeniu prac

autor: Jakub Styczyński17.10.2017, 09:20; Aktualizacja: 17.10.2017, 10:00
Kamienica

Główny konserwator zabytków może uchylić lub zmienić w ciągu dwóch lat prawomocne pozwolenie na prace przy zabytku. Jak jednak udało nam się ustalić – nie w każdym przypadku.źródło: ShutterStock

Przepisy pozwalają generalnemu konserwatorowi zabytków na zmianę lub uchylenie w ciągu dwóch lat prawomocnego pozwolenia na prace budowlane w obiekcie chronionym. Ale nie tak łatwo.

Przypomnijmy, to kontrowersyjne uprawnienie, które obowiązuje od 9 września, zawarto w nowo dodanym art. 47a do ustawy z 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1446 ze zm.; dalej: u.o.o.z.). Wśród licznych pytań, na które szukaliśmy odpowiedzi, było też takie: czy konserwator może cofnąć wydane pozwolenie tylko wtedy, gdy prace przy zabytku jeszcze trwają czy również po ich zakończeniu? O interpretację poprosiliśmy resort kultury i ekspertów. Długo czekaliśmy na odpowiedzi – problem okazał się niełatwy. Jak jednak wynika z większości interpretacji, wzruszenie prawomocnego pozwolenia na prace przy zabytku przez głównego konserwatora zabytków (działającego w imieniu ministra kultury i dziedzictwa narodowego) – już po ich sfinalizowaniu nie będzie skuteczne.

Działania zakończone nie do ruszenia

Adwokat Łukasz Dziamski, szef praktyki ochrony dóbr kultury w kancelarii prawnej Elżanowski, Cherka & Wąsowski Sp. k., twierdzi, że choć w u.o.o.z. brakuje odniesienia do kodeksu postępowania administracyjnego, to decyzja głównego konserwatora zabytków o uchyleniu lub zmianie prawomocnego pozwolenia na prace przy zabytku podlega rygorom zawartym we wspomnianym kodeksie. I tak uchylenie lub zmiana decyzji na gruncie art. 154–155 k.p.a. jest działaniem wywołującym skutek na przyszłość, tzn. od daty decyzji głównego konserwatora zabytków wydanej na podstawie art. 47a. Nie wpływa więc na prawidłowość i skuteczność czynności wykonanych na podstawie pozwolenia konserwatorskiego przed jego zmianą lub uchyleniem przez głównego konserwatora zabytków. Co to oznacza? Anna Kudra z kancelarii prawnej Dr Krystian Ziemski & Partners wyjaśnia, że jeśli przedsiębiorca uzyskał pozwolenie np. na podział lub remont zabytku i te czynności wykonał w całości, to uchylenie pozwolenia przez głównego konserwatora zabytków powinno zostać uznane za bezprzedmiotowe, ponieważ skutek wydanego pozwolenia już nastąpił.


Pozostało 54% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane