statystyki

Nawet więzienie za sprzedaż dopalaczy

autor: Emilia Świętochowska16.10.2017, 17:00
Do tej pory podstawową przeszkodą w wymierzaniu im sankcji karnych było to, że oferowali środki zastępcze (czyli swoiste zamienniki dla narkotyków), których postać i skład chemiczny ciągle ulega zmianie.

Do tej pory podstawową przeszkodą w wymierzaniu im sankcji karnych było to, że oferowali środki zastępcze (czyli swoiste zamienniki dla narkotyków), których postać i skład chemiczny ciągle ulega zmianie.źródło: ShutterStock

Grzywna, kara ograniczenia wolności, a także pozbawienie wolności do lat trzech – takie sankcje będą grozić producentom znacznej ilości specyfików zawierających te szkodliwe substancje psychoaktywne. Przewiduje to przygotowywana przez Ministerstwo Zdrowia nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz.U. 2017 poz. 786). Resort zamierza penalizować wszystkie czyny, które wiążą się z dystrybucją dopalaczy oraz zagwarantować, że zarówno wytwórcy, jak i właściciele sklepów poniosą też odpowiedzialność karną, a nie tylko administracyjną w postaci kar finansowych nakładanych przez inspekcję sanitarną.

Do tej pory podstawową przeszkodą w wymierzaniu im sankcji karnych było to, że oferowali środki zastępcze (czyli swoiste zamienniki dla narkotyków), których postać i skład chemiczny ciągle ulega zmianie. Ponieważ dystrybutorzy szybko wypuszczają na rynek nowe specyfiki, praktycznie nie było możliwe stworzenie ich zamkniętego katalogu. Tymczasem żeby uznać obrót dopalaczami za przestępstwo, musi zostać spełniony wymóg jednoznaczności oraz określoności czynu. Ponieważ wielomilionowe kary wymierzone w ostatnich latach przez inspekcję sanitarną pozostały głównie na papierze, niektórzy prokuratorzy próbowali oskarżać dopalaczowych biznesmenów na podstawie art. 165 par. 2 pkt 2 k.k. Pozwala on orzec karę od 6 miesięcy od 8 lat więzienia wobec każdego, kto naraża życie i zdrowie wielu osób, wytwarzając lub wprowadzając do obrotu szkodliwe substancje, środki spożywcze czy środki farmaceutyczne. Sądy miały poważne wątpliwości, czy przepis ten obejmuje dopalacze, ale Sąd Najwyższy w tym roku orzekł, że – w zależności od okoliczności faktycznych – jest to dopuszczalne.

Ministerialny zespół ekspertów ocenił ryzyko dla zdrowia i życia 42 takich specyfików i doszedł do wniosku, że należy je traktować analogicznie do substancji psychotropowych oraz środków odurzających. A zgodnie z art. 53 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii za wytwarzanie, przetwarzanie albo przerabianie środków odurzających lub substancji psychotropowych sprawcom grozi kara grzywna lub pozbawienia wolności do lat trzech. Z sankcjami karnymi wiąże się także wprowadzanie do obrotu.


Pozostało 21% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane