Resort sprawiedliwości podwyższa opłaty sądowe w sprawach cywilnych

autor: Małgorzata Kryszkiewicz16.10.2017, 07:37; Aktualizacja: 16.10.2017, 09:21
69,61 proc. pensji minimalnej stanowi w Polsce opłata sądowa w sprawie, w której wartość przedmiotu sporu wynosi 6 tys. euro

69,61 proc. pensji minimalnej stanowi w Polsce opłata sądowa w sprawie, w której wartość przedmiotu sporu wynosi 6 tys. euroźródło: ShutterStock

Już dziś mamy jedne z najwyższych opłat sądowych w krajach Unii Europejskiej. Mimo to resort sprawiedliwości planuje ich podwyżkę.

Z 30 do 100 zł wzrośnie minimalna opłata sądowa, trzeba będzie płacić za wniosek o doręczenie uzasadnienia orzeczenia, mniej będzie opłat stałych. To najważniejsze zmiany, jakie zamierza wprowadzić w systemie kosztów sądowych w sprawach cywilnych resort sprawiedliwości. Zdaniem profesjonalnych pełnomocników spowodują one, że występująca już obecnie bariera w dostępie do wymiaru sprawiedliwości jeszcze wzrośnie.

Jak zapewniają pomysłodawcy, zmiany są konieczne, bo obecny system „nie spełnia zakładanych celów motywacyjnych i fiskalnych”. Tyle, że plany resortu sprawiedliwości przedstawione w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów stoją w sprzeczności z postulatami zgłaszanymi od dłuższego czasu przez środowisko prawnicze. Problem zbyt wysokich opłat sądowych był podnoszony m.in. podczas majowego Kongresu Prawników Polskich. Wówczas zapadła decyzja o powołaniu społecznej komisji kodyfikacyjnej, której pierwszą z inicjatyw miało być podjęcie działań zmierzających do zmiany tego stanu rzeczy.

– Wysokość opłat sądowych jest bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na dostęp do wymiaru sprawiedliwości. Tymczasem z naszych badań wynika, że już w chwili obecnej mamy jedne z najwyższych stawek w Europie – zauważa Maciej Bobrowicz, prezes Krajowej Rady Radców Prawnych.


Pozostało jeszcze 65% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (36)

  • To wszystko ...(2017-10-17 19:31) Zgłoś naruszenie 00

    .... w imię pisiego szerszego i łatwiejszego dostępu do prawa i elementarnej sprawiedliwości społecznej.

    Odpowiedz
  • Borsa(2017-10-17 18:04) Zgłoś naruszenie 00

    Brawo kolejna ochrona wandali, oszustów i złodziei przed poszkodowanymi!

    Odpowiedz
  • matoł(2017-10-17 13:45) Zgłoś naruszenie 10

    Brawo suweren..dojna zmiana jest b.głodna...trzeba ssać dalej..po co do Sądu?won,siedzieć na tyłku i słuchać Pana......

    Odpowiedz
  • nnnn(2017-10-17 05:51) Zgłoś naruszenie 20

    Jeszcze zadna afera nie jest wyjasniona. Okradzeni latami walcza w sadach i teraz tym ludziom podniesc koszta procesu by zbankrutowali tak Wladza z sadami broni HGW/ Dlatego ta ustawa sadowa to nic dla sszarego czlowieka sie nie zmieni to kolejny pic

    Odpowiedz
  • Zell5(2017-10-17 00:57) Zgłoś naruszenie 79

    Ja już nie mam wątpliwości że sądy to mafia i kartel przestepczy

    Odpowiedz
  • xvart(2017-10-16 22:45) Zgłoś naruszenie 66

    szczególnie jak najszybciej opłaty za uzasadnienia. Uzasadnienia to zmora w pracy sędziów. Na 100 napisanych przez sędziego uzasadnień jest zaledwie 10 apelacji. Reszta idzie do szuflady. Albo sędzia realizuje prawo obywatela do poznania pisemnych motywów wyroku albo prawo do sądu. Dwóch rzeczy na raz robić się nie da. Przeciętny cywilista traci rocznie 3 miesiące na pisaniu uzasadnień, od których nie ma potem apelacji. Wystarczy wprowadzić niewielkie opłaty (rzędu 30-50 zł) a czas postępowań skróci się o 25 %.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • demokryt(2017-10-16 21:56) Zgłoś naruszenie 710

    Płatny wniosek o sporządzenie uzasadnienia - działa w sądownictwie administracyjnym, zadziała też i w powszechnym. Popieram!

    Odpowiedz
  • Jurek(2017-10-16 21:27) Zgłoś naruszenie 131

    Zobaczymy jak te dodatkowo płatne uzasadnienia obronią się przed ETPC przy zarzucie ograniczenia prawa do sądu. Koszt orzeczenia - 100 zł. Ale jakbyś chciał się dowiedzieć dlaczego sąd wydał takie a nie inne orzeczenie, no to (powiedzmy) wtedy 300 zł. Dobre. I nie, nie piszcie że jest ustne przedstawienie motywów wyroku. Prawie nigdy nie da się ustnie w 5 minut rzeczowo wyjaśnić motywów gdy gdy pozew miał 10 stron.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • emeryt(2017-10-16 20:25) Zgłoś naruszenie 111

    No i PIS -Ziobro drenuje kieszenie Polaków!!! " Dobra zmiana w akcji"!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Brakuje pieniedzy w bydzecie na 500 plus , rodacy zapłacą za głupotę PIS-u!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Odpowiedz
  • Kunta Kinte(2017-10-16 18:29) Zgłoś naruszenie 91

    I to jest kolejny argument dla ludzi wykształconych, operatywnych, aby kupić bilet "na zachód" w jedną stronę (nie główny, rzecz jasna, ale istnienie w danym kraju i pozostawanie w nim - nie mówiąc o powrotach - właśnie składa się z detali.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Prawnik (2017-10-16 18:06) Zgłoś naruszenie 215

    Po co wam sądy jak zaraz wszyscy komornicy odejdą i nie będzie komu egzekwować wyroków. Planowana zmiana kosztów egzekucyjnych spowoduje, że komornika nie będzie stać na utrzymanie kancelarii. Nikt nie będzie chciał ponosić tak absurdalnej odpowiedzialności i dokładać do prowadzonej działalności. Wrócą złote czasy chłopców z sekatorami.

    Odpowiedz
  • Fgh(2017-10-16 17:59) Zgłoś naruszenie 171

    A pełnomocnik z urzędu to ma dostać tyle że ledwie na papier i znaczki w sprawie mu starczy...paranoja

    Odpowiedz
  • mec(2017-10-16 17:36) Zgłoś naruszenie 213

    Zero kilka miesięcy temu: pełnomocnicy za dużo zarabiają, przez co biedni obywatele mają ograniczone prawo do sądu. Teraz gdy chodzi o jego kieszeń jakoś ograniczenia nie widzi ;) Jedynym celem zera jest walka z prawnikami i ustawianie całego wymiaru sprawiedliwości pod własny plan stworzenia ....

    Odpowiedz
  • t(2017-10-16 16:03) Zgłoś naruszenie 272

    opłaty sądowe do góry, a dla pełnomocników w dół, świetnie. co jeszcze?

    Odpowiedz
  • wjw(2017-10-16 13:10) Zgłoś naruszenie 104

    Ot, dojna zmiana...

    Odpowiedz
  • referfq(2017-10-16 12:16) Zgłoś naruszenie 184

    Rozbawił mnie Just, jakby sąd uzasadniał z urzędu każde wydane orzeczenie to lekką ręką rozpoznanie spraw wydłużyłoby się pięciokrotnie.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • orgo(2017-10-16 12:11) Zgłoś naruszenie 147

    Hi, hi. Chcieliście Polacy rządów PIS i naprawianie sądownictwa przez pana Ziobrę, no to macie :)

    Odpowiedz
  • Kpiarz (2017-10-16 11:56) Zgłoś naruszenie 96

    " Błogosławieni, którzy nie widzieli a uwierzyli" oraz " Błogosławieni cisi bo oni........" mówi Pismo. A więc wierzcie nadal w dobrą zmianę i nie pyskujcie po sądach a dostąpicie PiS- owskiego raju.

    Odpowiedz
  • Just(2017-10-16 11:09) Zgłoś naruszenie 1523

    Ludzi nie stać na profesjonalną obsługę prawną. Opłaty są bardzo wysokie, a PIS jeszcze podwyższa!!! Sąd powinien uzasadniać każde postanowienie, a nie tylko na wniosek! Sądy nie zwracają wpłaconych kwot z naddatkiem! To jest przychód (ZYSK??? sądu? Jak to jest księgowane? W praktyce nie ma opieszałości w sądach! Ile wniosków rozpatrzono negatywnie, kto prowadzi statystykę? W tych sądach będzie jeszcze gorzej, nastąpi umocnienie władzy sądowniczej. Obywatel jest tam ZEREM.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • a tu rzeczywistośc skrzeczy(2017-10-16 10:45) Zgłoś naruszenie 2010

    Żegnaj dobra zmiano, witajcie swoi na posadach w sądach.

    Odpowiedz