statystyki

Odwołano trzech prezesów i trzech wiceprezesów sądów powszechnych

autor: Małgorzata Kryszkiewicz11.10.2017, 07:35; Aktualizacja: 11.10.2017, 08:46
Wiceminister zaznacza przy tym, że to nie minister podejmuje tego typu decyzje, ale prezesi poszczególnych sądów.

Wiceminister zaznacza przy tym, że to nie minister podejmuje tego typu decyzje, ale prezesi poszczególnych sądów.źródło: ShutterStock

To bilans blisko dwóch miesięcy obowiązywania nowych regulacji prawa o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2017 r. poz. 1452). Przepisy, które weszły w życie 12 sierpnia br., dały ministrowi sprawiedliwości na sześć miesięcy wolną rękę w odwoływaniu prezesów i wiceprezesów sądów.

Jak funkcjonują nowe regulacje w praktyce, postanowił sprawdzić poseł Nowoczesnej Radosław Lubczyk kierując interpelację do ministra sprawiedliwości. Odpowiedzi udzielił wiceminister Łukasz Piebiak. Z przesłanego zestawienia wynika, że dotąd Zbigniew Ziobro skorzystał ze swych ekstraordynaryjnych uprawnień w stosunku do prezesów sądów rejonowych w Lubaczowie, Przeworsku oraz SR dla Warszawy–Pragi. W tym ostatnim przypadku jednak, jak zaznaczył Piebiak, miało to związek z delegowaniem tamtejszego prezesa do pełnienia obowiązków sędziego w sądzie wyższym. Jeżeli zaś chodzi o zmiany na stanowiskach wiceprezesów, to wszystkie zostały dokonane w Sądzie Okręgowym w Warszawie. Przypadki te były szeroko omawiane w mediach w połowie września br. To jednak nie koniec roszad. Z pisma Piebiaka wynika bowiem, że w trybie zwykłym MS odwołał jeszcze siedmiu wiceprezesów sądów. Wszystkie te decyzje były wynikiem złożenia przez sędziów rezygnacji z pełnionych funkcji.

Radosław Lubczyk zapytał MS również o to, czy minister na mocy nowego prawa odmówił już jakiemuś sędziemu zgody na dalsze zajmowanie stanowiska. Przypomnijmy, że nowelizacja wprowadziła zmiany w zakresie wieku, w którym sędziowie przechodzą w stan spoczynku. Od 1 października wynosi on dla kobiet 60 lat, a dla mężczyzn 65 lat. Wcześniej limit był taki sam dla obu płci i wynosił 67 lat. Sędzia, który chciałby pracować dłużej, musi uzyskać na to zgodę MS. Oświadczenie woli dalszego zajmowania stanowiska powinien złożyć nie później niż na sześć miesięcy i nie wcześniej niż na dwanaście miesięcy przed ukończeniem wieku „emerytalnego”.


Pozostało 32% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • obwatel(2017-10-11 10:58) Zgłoś naruszenie 19

  Dlaczego w internecie nie ma reszty oświadczeń majątkowych sędziów za 2016 rok - sabotują ustawę ? co im za to grozi ?

  Odpowiedz
 • Łukasz(2017-10-11 11:29) Zgłoś naruszenie 10

  "...SR dla Warszawy–Pragi. W tym ostatnim przypadku jednak, jak zaznaczył Piebiak, miało to związek z delegowaniem tamtejszego prezesa do pełnienia obowiązków sędziego w sądzie wyższym." To prawda, a na miejsce tego prezesa powołał kolegę Bukiewicza i delegował go do pełnienia obowiązków w sądzie wyższym.

  Odpowiedz
 • i(2017-10-11 17:51) Zgłoś naruszenie 04

  a kiedy w lublinie ,tych oszustow sie pozbędziemy

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane