statystyki

Ustawa Jakiego: Wygaszenie roszczeń i rekompensaty zgodne z prawem

autor: Patryk Słowik11.10.2017, 07:35; Aktualizacja: 11.10.2017, 09:04
Patryk Jaki

Patryk Jakiźródło: PAP
autor zdjęcia: Rafał Guz

Nie ma ryzyka, by zaproponowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości przepisy były niezgodne z Europejską Konwencją Praw Człowieka. Polska nie musi się więc obawiać ich zakwestionowania przed europejskim trybunałem w Strasburgu.

– Jedyna sytuacja, w której można by mówić o szansach osób skarżących państwo, to przypadek, w którym ustawodawca uznałby kogoś za uprawnionego do otrzymania rekompensaty, a potem wbrew prawu by mu jej nie wypłacono – twierdzi prof. Ireneusz Kamiński, ekspert Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, były sędzia ad hoc Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

Znaczenie ma bowiem to, że nacjonalizacyjne akty weszły w życie w Polsce w latach 40. XX w. Europejska Konwencja Praw Człowieka zaś dopiero w 1953 r. Państwa zaś nie biorą odpowiedzialności za swe wcześniejsze prawodawstwo.

Projekt dużej ustawy reprywatyzacyjnej będzie przewidywał także, iż prawo do rekompensaty będzie przysługiwało tylko byłym właścicielom i ich spadkobiercom. Handlarze roszczeń zostaną z niczym. Czy ustawodawca może wprowadzić takie rozróżnienie?


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • skorpion(2017-10-11 12:27) Zgłoś naruszenie 69

    Ta ustawa reprywatyzacyjna WYWRÓCI PiS. Nadszedł czas Prawdy, dla jakiego to powodu powstała komisja weryfikacyjna . Ofiary transformacji ustrojowej będą płacić odszkodowania . To jest CHORE panie JAKI....

    Odpowiedz
  • oszukany(2017-10-12 16:04) Zgłoś naruszenie 20

    Po raz drugi odbiera się własność i godność ludziom wywłaszczonym przez komunistów. Przecież wiele nieruchomości to nie centrum i nie kamienice tylko puste działki po np 600 metrów których nie dało się zabudować bo przyszła wojna. pis - Wielkie Rozczarowanie i jeszcze działanie prawa wstecz. Zajmijcie się działkami po które nikt się nie zgłasza i z nich zapłaćcie Polakom, którzy zostali w kraju i czekali, czekali, czekali, i się doczekali "byle-jakiego państwa"???

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane