statystyki

Ustawa Jakiego: Wygaszenie roszczeń i rekompensaty zgodne z prawem

autor: Patryk Słowik11.10.2017, 07:35; Aktualizacja: 11.10.2017, 09:04
Patryk Jaki

Patryk Jakiźródło: PAP
autor zdjęcia: Rafał Guz

Nie ma ryzyka, by zaproponowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości przepisy były niezgodne z Europejską Konwencją Praw Człowieka. Polska nie musi się więc obawiać ich zakwestionowania przed europejskim trybunałem w Strasburgu.

– Jedyna sytuacja, w której można by mówić o szansach osób skarżących państwo, to przypadek, w którym ustawodawca uznałby kogoś za uprawnionego do otrzymania rekompensaty, a potem wbrew prawu by mu jej nie wypłacono – twierdzi prof. Ireneusz Kamiński, ekspert Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, były sędzia ad hoc Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

Znaczenie ma bowiem to, że nacjonalizacyjne akty weszły w życie w Polsce w latach 40. XX w. Europejska Konwencja Praw Człowieka zaś dopiero w 1953 r. Państwa zaś nie biorą odpowiedzialności za swe wcześniejsze prawodawstwo.

Projekt dużej ustawy reprywatyzacyjnej będzie przewidywał także, iż prawo do rekompensaty będzie przysługiwało tylko byłym właścicielom i ich spadkobiercom. Handlarze roszczeń zostaną z niczym. Czy ustawodawca może wprowadzić takie rozróżnienie?


Pozostało jeszcze 78% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • skorpion(2017-10-11 12:27) Zgłoś naruszenie 59

    Ta ustawa reprywatyzacyjna WYWRÓCI PiS. Nadszedł czas Prawdy, dla jakiego to powodu powstała komisja weryfikacyjna . Ofiary transformacji ustrojowej będą płacić odszkodowania . To jest CHORE panie JAKI....

    Odpowiedz
  • oszukany(2017-10-12 16:04) Zgłoś naruszenie 10

    Po raz drugi odbiera się własność i godność ludziom wywłaszczonym przez komunistów. Przecież wiele nieruchomości to nie centrum i nie kamienice tylko puste działki po np 600 metrów których nie dało się zabudować bo przyszła wojna. pis - Wielkie Rozczarowanie i jeszcze działanie prawa wstecz. Zajmijcie się działkami po które nikt się nie zgłasza i z nich zapłaćcie Polakom, którzy zostali w kraju i czekali, czekali, czekali, i się doczekali "byle-jakiego państwa"???

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane