Prezydent podpisał nowelizację ws. opłat komorniczych

10.10.2017, 20:55; Aktualizacja: 10.10.2017, 21:19
W noweli przyjęto także, że "wszczęcie egzekucji świadczeń niepieniężnych" nie będzie uzależnione od uiszczenia przez wierzyciela całej opłaty przewidzianej w danym przypadku, ale od wniesienia zaliczki (opłaty tymczasowej).

W noweli przyjęto także, że "wszczęcie egzekucji świadczeń niepieniężnych" nie będzie uzależnione od uiszczenia przez wierzyciela całej opłaty przewidzianej w danym przypadku, ale od wniesienia zaliczki (opłaty tymczasowej).źródło: ShutterStock

Dostosowanie opłat za opróżnienie lokalu mieszkalnego do orzeczenia TK z 2015 r. i wprowadzenie niższych stawek dla dłużników, którzy dobrowolnie opuszczają lokal - przewiduje nowelizacja ustawy o komornikach sądowych, którą podpisał prezydent Andrzej Duda.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:PAP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (25)

  • stevan(2017-10-28 12:30) Zgłoś naruszenie 00

    Bardzo dobra zmiana! A komentatorzy tu nie wiedzą o co chodzi. Dotychczas komornik brał 1/4 przeciętnego wynagrodzenia, czyli 1000 zł od eksmisji jednego pokoju. A wypędzany biedak zarabiął ok. 1000 zł. Dlatego obozy koncentracyjne pękały w szwach. Teraz będzie komornik brał 1/25 wynagrodzenia, czyli ok. 120 zł. Wspaniała, ludzka, sprawiedliwa ustawa PISu!! A komornicy- tłuści jak trzech, spasionych wieprzy- troszkę schudną, dla zdrowia! I dla jaj! :-)

    Odpowiedz
  • AA(2017-10-12 07:16) Zgłoś naruszenie 83

    Komornicy jak rolnicy, zawsze narzekają na "nieopłacalność". Może wprowadzić dopłaty bezpośrednie dla kancelarii komorniczych?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • pytam(2017-10-11 14:42) Zgłoś naruszenie 53

    Czyli Obywatel który od jutra nie będzie regulował czynszu i np. po roku Sąd nakaże mu opróżnić i wydać lokal to zrobi to DOBROWOLNIE także dopiero wtedy, gdy wezwie go do tego komornik??? W dodatku gdy Obywatel otrzymuje minimalne wynagrodzenie, będzie miał to wszystko za "free" - gdy egzekucja z jego majątku okaże się bezskuteczna??

    Odpowiedz
  • ******** komornik(2017-10-11 10:58) Zgłoś naruszenie 125

    Prezydent wszystkich dłużników.

    Odpowiedz
  • BOPE(2017-10-11 10:25) Zgłoś naruszenie 212

    Dłużnik po uzyskaniu przez wierzyciela tytułu wykonawczego i wszczęciu postępowania egzekucyjnego "robi coś dobrowolnie" mistrzostwo świata. Ustawodawca i sędziowie witamy w Afryce.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • ste(2017-10-11 09:47) Zgłoś naruszenie 173

    no to instytucja eksmisji komorniczej umrze śmiercią naturalną, może dłużnicy niech sami DOBROWOLNIE opróżniają lokale. Bo wtedy dopiero można mówić o dobrowolności, jak sprawa już trafi do komornika to gdzie tu dobrowolność. KPINA a nie Państwo Prawa

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • grzegorz(2017-10-11 09:41) Zgłoś naruszenie 1510

    Powodzenia w eksmisjach wierzyciele !!!

    Odpowiedz
  • Czytelnik(2017-10-11 09:23) Zgłoś naruszenie 1016

    Pozbądź się Komornika Skontaktuj Się z Nami, Doradzimy. Pomożemy Umorzyć Twoje Długi! lexpomoc.pl/Splata-Komornika Taka sobie reklama pod artykułem.... Tylko, że ta firma też padnie jak nie będzie komorników. Do rzeczy, to zgodzę się z przedmówcami, że "dobra zmiana" oznacza koniec egzekucji sądowej. Teraz komornicy rezygnują z zawodu a po wejściu nowych "kosztów" myślę, że nad rezygnacjami nie da się zapanować. Jeszcze trochę zejdzie starych opłat ze sprzedanych nieruchomości - często kilka lat termu- gdyż sądy a obecnie MF ciężko się rozstaje z pieniążkami i będzie koniec. Aktualnie nie wszyscy komornicy chcą robić eksmisje a po nowemu, to już jacyś masochiści. Trzeba rezygnować puki są jeszcze asesorzy, którzy chcą to wziąć, bo jak oni zaczną rezygnować z zastępstw po "zrezygnowanych", to już nie będzie tak łatwo.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • jaja(2017-10-11 09:07) Zgłoś naruszenie 178

    Czyli dobrze rozumiem ze koszty zastępstwa adwokackiego w egzekucji (przeważnie aktywność adwokata ogranicza się do złożenia wniosku do komornika), będzie wyższa niż wynagrodzenie komornika za przeprowadzenie czynności ? Panowie z PIS do dzieła zabieracie komornikom czas na obcięcie stawek adwokatom i radcom kosztów zastępstwa w egzekucji do wysokości 1/5 obecnych.

    Odpowiedz
  • Mecenas(2017-10-11 09:03) Zgłoś naruszenie 1913

    W moim mieście już 4 komorników złożyło rezygnację. A będą następni. Nikt nie będzie wykonywał tego zawodu za marne grosze...

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • eksmisja(2017-10-11 08:59) Zgłoś naruszenie 239

    sami sobie będą robić eksmisje albo niech wynajmują czyścicieli kamienic nie za 300 zł tylko za 5 000 na start. kolejna dobra zmiana buhahahahah

    Odpowiedz
  • Komoras(2017-10-11 08:34) Zgłoś naruszenie 1910

    ...przecież nikt z nas nie musi być komornikiem, jeżeli nie będzie mógł utrzymać swojej kancelarii... Natomiast stosowanie przepisów wstecz jest dziwaczną propozycją, mającą tyle wspólnego z konstytucyjnością, co ja z ChRL., ale chyba wśród obecnych Właścicieli Polski to ma najmniejsze znaczenie. Generalnie zasadą kierującą ustawodawcą jest wywrócenie "do góry nogami" całego systemu wymiaru sprawiedliwości i zbudowanie go na nowo wg. swoiście pojętej przez PiS zasady sprawiedliwości ludowej. Skutek będzie taki, że komornicy nie będą chcieli wykonywać eksmisji, a powód formalny i aksjologiczny, aby ich nie wykonywać- to już zawsze się znajdzie. Już bowiem są kancelarie, które nie przyjmują eksmisji do wykonania - bo to nie są przyjemne czynności, ale są tez inne, które teraz jeszcze przyjmują...., więc tych ostatnich już tez nie będzie. Ciekaw jestem jak to się teraz wszystko ułoży z obrocie gospodarczym i w prawach wierzycieli, bo wyrok sądu to przecież jest tylko ekspektatywa .....

    Odpowiedz
  • Ja(2017-10-11 08:31) Zgłoś naruszenie 324

    Komornik na wniosek wierzyciela wszczął egzekucję po czym dłużnik dobrowolnie opuścił zajmowany lokal, brawo nie żyje dobrowolność!

    Odpowiedz
  • Gagag(2017-10-11 08:27) Zgłoś naruszenie 1110

    PiS ustawą wcześniej uchwalił.. niekonstytucyjna i teraz kolejny raz .. szkoda gadać.. A teraz w dodatku nikt tego nie będzie chciał robić... śmiech na sali

    Odpowiedz
  • komornik(2017-10-11 07:59) Zgłoś naruszenie 1413

    No to wierzyciele teraz się rzucą , z autopsji wiem że na to czekali i wstrzymywali się do czasu obniżenia opłat

    Odpowiedz
  • smok_wincenty(2017-10-10 22:39) Zgłoś naruszenie 429

    No. To teraz wierzyciele, włączając w to Skarb Państwa i mienie komunalne, sami sobie będą eksmisje chyba robili. Dojna zmiana!

    Odpowiedz