statystyki

Potomkowie Zabużan z drugiego końca świata też dostaną odszkodowanie

autor: Emilia Świętochowska10.10.2017, 18:00
pieniądze

NSA uznał, że zainicjowanie sprawy przez jedną uprawnioną osobę ma również konsekwencje prawne dla pozostałych, nawet nieujawnionych sukcesorówźródło: ShutterStock

Jeśli jeden spadkobierca złoży wniosek o potwierdzenie prawa do rekompensaty za mienie zabużańskie należące do jego przodków, to pozostali już nie muszą. Automatycznie stają się bowiem uczestnikami postępowania administracyjnego.

Wojewoda ma zaś obowiązek ustalić i poinformować wszystkich spadkobierców uprawnionych do uzyskania odszkodowania o tym, że sprawa jest w toku. Takie jest sedno wczorajszej uchwały NSA, która ostatecznie rozstrzyga spory co do tego, czy szansę na część rekompensaty mają także ci potomkowie repatriantów ze Wschodu, którzy nie złożyli odpowiedniego wniosku w terminie.

Zgodnie z ustawą o realizacji prawa do rekompensaty z tytułu pozostawienia nieruchomości poza obecnymi granicami RP (tj. Dz.U. 2016 r. poz. 2042) wszystkim byłym właścicielom oraz ich spadkobiercom mającym polskie obywatelstwo przysługuje świadczenie finansowe w wysokości 20 proc. wartości dawnego mienia. Wniosek o potwierdzenie prawa do rekompensaty należało złożyć do właściwego wojewody do końca 2008 r. Urzędy i sądy administracyjne do tej pory różnie traktowały wnioski tych, którzy się spóźnili. W sprawie, na kanwie której zapadła uchwała NSA, wojewoda odmówił jednej ze spadkobierczyń potwierdzenia prawa do rekompensaty, stwierdzając, że wnioskodawca nie zmieścił się w ustawowym terminie. Wojewódzki sąd administracyjny uchylił tę decyzję, bo jego zdaniem wystarczyło, że jeden ze spadkobierców złoży wniosek do 31 grudnia 2008 r., aby wszyscy pozostali brali udział w postępowaniu administracyjnym.


Pozostało 50% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane