statystyki

Spadkobiercy magnatów nie dostaną odszkodowania

autor: Emilia Świętochowska09.10.2017, 17:00
ETPC odrzucił skargę, uznając, że protokół dodatkowy nie ma w tym przypadku zastosowania.

ETPC odrzucił skargę, uznając, że protokół dodatkowy nie ma w tym przypadku zastosowania.źródło: ShutterStock

Polskie sądy miały podstawy, aby odmówić spadkobiercom przedwojennych właścicieli lasów rekompensaty za pozbawienie ich własności – stwierdził Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu, uznając skargę rodziny Zamoyskich za niedopuszczalną.

Spór dotyczył sporej połaci lasu w podlubelskiej Kozłówce. W 1946 r. ziemie te przejęło państwo w ramach przeprowadzanej reformy rolnej. W 2010 r. dzieci oraz wnuki pierwotnych właścicieli znacjonalizowanych ziem postanowiły się upomnieć o odszkodowanie na podstawie ustawy o zachowaniu narodowego charakteru strategicznych zasobów naturalnych kraju z 2001 r. Każdy z czterech powodów żądał 80 tys. zł. Na wypadek gdyby sąd stwierdził, że przepisy nie mają zastosowania w ich sprawie, domagali się uznania, że ponieśli szkodę w wyniku zaniechania legislacyjnego i z tego powodu należy im się rekompensata od państwa (art. 7 ustawy z 2001 r. stwierdza, że roszczenia osób fizycznych, byłych właścicieli lub ich następców prawnych, z tytułu pozbawienia własności zasobów naturalnych zaspokojone zostaną w formie rekompensat wypłaconych ze środków budżetu państwa na podstawie odrębnych przepisów).

Zamoyscy przegrywali jednak w kolejnych instancjach. Sąd Najwyższy w wyroku z 2012 r. podkreślił, że byłym właścicielom bądź ich spadkobiercom nie przysługuje rekompensata za utratę posiadanych przed wojną zasobów naturalnych, w tym lasów, na mocy ustawy z 2001 r. ani z tytułu zaniechania legislacyjnego. Artykuł 7 ma bowiem zdaniem SN jedynie charakter deklaracji, nie zawiera delegacji ustawowej do wydania rozporządzenia ani wyraźnego zobowiązania do uchwalenia odpowiedniej ustawy.


Pozostało 31% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane