statystyki

Dwa lata na rekompensatę zgodne z konstytucją

autor: Urszula Mirowska-Łoskot04.09.2017, 07:36

ŚRODOWISKO

Przepis, który daje właścicielowi tylko dwa lata na zgłoszenie się po odszkodowanie za objęcie jego nieruchomości ochroną środowiskową, jest – zdaniem Sejmu – zgodny z ustawą zasadniczą. Tak wynika z opinii przesłanej przez marszałka Marka Kuchcińskiego do Trybunału Konstytucyjnego.

Postępowanie przed TK zostało wszczęte na wniosek RPO. Zakwestionował on konstytucyjność art. 129 ust. 4 ustawy z 27 kwietnia 2001 r. – Prawo ochrony środowiska (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 519 ze zm.). Ogranicza on do dwóch lat termin na zgłoszenie roszczeń o wykup lub odszkodowanie przez właścicieli nieruchomości, z których korzystanie zostało ograniczone z uwagi na ochronę środowiska (np. objęcie obszarem Natura 2000, włączenie w granice rezerwatu itd.). W ocenie RPO okres na ubieganie się o rekompensatę jest zbyt krótki i rodzi poważne wątpliwości co do realności zastosowania tego środka. Właściciele nie są bowiem informowani o wprowadzanych ograniczeniach, przysługujących roszczeniach czy terminie na ich zgłoszenie. Zdaniem RPO może to w wielu przypadkach prowadzić do sytuacji, w których roszczenia wygasną, zanim uprawnieni uświadomią sobie ich istnienie. Jest to, wedle RPO, niezgodne m.in. z konstytucyjną zasadą zaufania do państwa i stanowionego przez nie prawa. Rzecznik twierdzi, że obecny przepis jedynie pozornie ochrania prawa majątkowe.


Pozostało jeszcze 87% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane