statystyki

Dwa lata na rekompensatę zgodne z konstytucją

autor: Urszula Mirowska-Łoskot04.09.2017, 07:36

ŚRODOWISKO

Przepis, który daje właścicielowi tylko dwa lata na zgłoszenie się po odszkodowanie za objęcie jego nieruchomości ochroną środowiskową, jest – zdaniem Sejmu – zgodny z ustawą zasadniczą. Tak wynika z opinii przesłanej przez marszałka Marka Kuchcińskiego do Trybunału Konstytucyjnego.

Postępowanie przed TK zostało wszczęte na wniosek RPO. Zakwestionował on konstytucyjność art. 129 ust. 4 ustawy z 27 kwietnia 2001 r. – Prawo ochrony środowiska (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 519 ze zm.). Ogranicza on do dwóch lat termin na zgłoszenie roszczeń o wykup lub odszkodowanie przez właścicieli nieruchomości, z których korzystanie zostało ograniczone z uwagi na ochronę środowiska (np. objęcie obszarem Natura 2000, włączenie w granice rezerwatu itd.). W ocenie RPO okres na ubieganie się o rekompensatę jest zbyt krótki i rodzi poważne wątpliwości co do realności zastosowania tego środka. Właściciele nie są bowiem informowani o wprowadzanych ograniczeniach, przysługujących roszczeniach czy terminie na ich zgłoszenie. Zdaniem RPO może to w wielu przypadkach prowadzić do sytuacji, w których roszczenia wygasną, zanim uprawnieni uświadomią sobie ich istnienie. Jest to, wedle RPO, niezgodne m.in. z konstytucyjną zasadą zaufania do państwa i stanowionego przez nie prawa. Rzecznik twierdzi, że obecny przepis jedynie pozornie ochrania prawa majątkowe.


Pozostało 87% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane