statystyki

Nowa reforma, ten sam efekt: Kadencja Małgorzaty Gersdorf zostanie wygaszona

autor: Emilia Świętochowska27.09.2017, 08:00; Aktualizacja: 27.09.2017, 08:27
Prof. Małgorzata Gersdorf, obchodząca w listopadzie 65. urodziny, po wejściu w życie nowej ustawy pożegna się ze stanowiskiem

Prof. Małgorzata Gersdorf, obchodząca w listopadzie 65. urodziny, po wejściu w życie nowej ustawy pożegna się ze stanowiskiemźródło: Materiały Prasowe

Prezydencki projekt ustawy o Sądzie Najwyższym realizuje jeden z głównych celów PiS: wygasza kadencję I prezes SN Małgorzaty Gersdorf.

Koncepcja Andrzeja Dudy jest bardziej finezyjna niż konstrukcja zaproponowana w ustawie zawetowanej przez niego w lipcu, ale skutki będą bardzo podobne. Przepisy, które przed wakacjami uchwalił Sejm, zakładały po prostu, że wszyscy sędziowie SN, niezależnie od wieku, przejdą w stan spoczynku z wyjątkiem tych wskazanych przez ministra sprawiedliwości. Prezydencki pomysł zakłada natomiast, że funkcję I prezesa SN będzie można sprawować tylko do czasu osiągnięcia wieku emerytalnego, czyli ukończenia 65 lat. Oznacza to, że prof. Małgorzata Gersdorf, obchodząca w listopadzie 65. urodziny, po wejściu w życie nowej ustawy pożegna się ze stanowiskiem. Wszyscy sędziowie, którzy osiągnęli ten sam wiek, przejdą też w stan spoczynku, chyba że wystąpią do prezydenta o zgodę na dalsze orzekanie.

Zgodnie z zapowiedziami prezydencki projekt wprowadza instytucję skargi na prawomocne, a uderzająco niesprawiedliwe orzeczenie sądu – jeden z głównych punktów naprawy sądownictwa przewijający się w programie PiS. Tak zwana skarga nadzwyczajna będzie mogła być wniesiona w przypadku, gdy konkretne rozstrzygnięcie sądowe ogranicza konstytucyjne prawa i wolności obywatela, rażąco narusza prawo przez jego błędną wykładnię lub niewłaściwe stosowanie lub gdy ustalenia sądu są w sposób oczywisty sprzeczne z treścią zebranego materiału dowodowego. Dostępność tego środka będzie jednak ograniczona czasowo. Zgodnie z projektowanymi przepisami skarga nadzwyczajna co do zasady ma być wnoszona w ciągu pięciu lat od daty uprawomocnienia się kwestionowanego orzeczenia. Wyjątkiem są rozstrzygnięcia kończące sprawy, które uprawomocniły się po 17 października 1997 r., czyli w ostatnich 20 latach. Takie orzeczenia – a są ich miliony – będzie można zaskarżyć w trybie nadzwyczajnym w okresie trzech lat po wejściu w życie ustawy.


Pozostało 56% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (11)

 • Inspektor Pracy(2017-09-27 10:55) Zgłoś naruszenie 102

  Nie dziwie się że te "Trybunalskie wykształciuchy orzekały o zgodności z konstytucja RP wsteczne okradzienie zatrudnianych kiedyś w szkodliwych i niebezpieczn warunkach pracy robotników z prawa do emerytury w wieku 60 lat. Gdyby mieli zasuwać za komuny w pyle,smrodzie, przy wysokich cisnieniach i temperaturach ,napięciach niebezp , skrajnych temp zewnetrznych jak np w energetyce, na wszystkich amianach ,w soboty i siweta ,ponadustawowo bez dni zamiennie wolnych w halasie o wszystkich cezęstotliwościach , w gazach -dazach pospalinowych ,przy promieniowaniu jonizującym CObalt -elektrofiltryi wielu podobnych ,to by może wiedzieli co robia !

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • czytelnczka(2017-09-27 09:35) Zgłoś naruszenie 100

  czas najwyższy aby ta pani poszła odpocząć, aby nie działała bezrefleksyjnie, z taką emeryturą to bardzo wiele kobiet by się nie zastanawiały nad odejścniem, tym bardziej że jeszcze ma fuchę na uczelni

  Odpowiedz
 • ???(2017-09-27 08:14) Zgłoś naruszenie 81

  Czy kobiet w SN nie obowiązuje wiek 60 lat w chwili przejścia na emeryturę?

  Odpowiedz
 • fakty(2017-09-27 17:24) Zgłoś naruszenie 82

  Obecnych tzw. sędziów potraktować co najmniej jak UBeków, bo to jeszcze gorsza zaraza - dlaczego ? Wyjaśniam: sądy razem z prokuraturą "nadzorowali" pracę ubeków, czyli UBecy byli tylko wykonawcami woli STALINOWSKICH sądów. Sądy mamy STALINOWSKIE, bo powołał je w 1944r pośrednio stalin (po ogłoszeniu manifestu PKWN 22.07.1944r. zatwierdzonego osobiście), a bezpośrednio na jego rozkaz NKWD-ziści z ludzi swoich z NKWD lub pewnych komunistów. Ci tzw. "młodzi sędziowie" to ich pociotkowie lub wychowankowie w duchu komunistyczno-stalinowskim, Do dnia dzisiejszego nikt tego stalinowskiego reliktu nie zreformował. ....a społeczeństwo słono im za to płaci.

  Odpowiedz
 • Iwona(2017-09-27 11:14) Zgłoś naruszenie 61

  Tak się zastanawiam ile tych prezesów ma SN? Bo skoro jest Pierwszy Prezes to chyba jest tez drugi i trzeci? Przecież prezes zawsze jest pierwszy.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Mówię, bo wiem, pytam, bo trzeba...(2017-09-27 14:40) Zgłoś naruszenie 42

  Na 100% wiek przechodzenia na obniżoną emeryturę dla kobiet to 60 lat (słownie: SZEŚĆDZIESIĄT lat), więc Pani Prezes już 1 października powinna być na emeryturze. No, chyba, że sędziowie SN mają jakieś przywileje, o których nam nikt nie chce powiedzieć! Pani I Sędzia ma zamiar do śmierci rządzić układem sędziowskim, a może nawet ustanowić dziedziczenie? Mamy więc tu do czynienia z wprowadzaniem dyktatury trzeciej władzy i jednostek niewybieralnych demokratycznie i nieusuwalnych, Wiem, że sędziów SN tak naprawdę jest ponad 70 osób (73 osoby?). Szukałam na stronie SN-u, ale za diabła nie mogę doszukać się całego składu sędziowskiego. Są oczywiście najważniejsi i trochę informacji, ale wszystko rozczłonkowane. Jak widać Sądu Najwyższego nie obowiązuje BIP jak w każdym najmarniejszym nawet samorządzie, czy instytucji. Strona nie służy informacjami dla obywatela, ale ma za zadanie dać tych informacji jak najmniej. Dziwię się tez rządzącym, że wyraźnie nie podają jakie przywileje maja ci sędziowie i na ile doją państwo. Proponuje ustawę o weryfikacji sędziów pod kątem pracy i współpracy z dawnym reżimem PRL. Sytuacja sama się rozwiąże.

  Odpowiedz
 • pis(2017-09-27 19:10) Zgłoś naruszenie 13

  czas najwyższy aby kaczyński odszedł na emeryturę bo ma 67 lat

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane