statystyki

Czy prawo powszechne obowiązuje Kościoły

autor: Dominika Bychawska-Siniarska29.09.2017, 07:00
kościół

Usługa religijna, jaką świadczył pastor, nie miała rynkowej ceny, do której można by się odnieśćźródło: ShutterStock

 Czy relacje kleru z Kościołami podlegają prawu powszechnemu oraz ochronie na podstawie krajowych konstytucji i międzynarodowego systemu praw człowieka? ETPC rozważał ten problem, rozpatrując sprawę Nagy p. Węgrom (skarga nr 56665/09).

Węgierski pastor Chrześcijańskiego Kościoła Reformowanego został w 2003 r. mianowany na swoją funkcję na podstawie listu wystosowanego przez głowę Kościoła. W liście określono jego prawa, obowiązki oraz wysokość wynagrodzenia. W ramach swoich obowiązków pastor m.in. nauczał w liceum. W czerwcu 2005 r. zostało wobec niego wszczęte postępowanie dyscyplinarne w związku z oświadczeniem, jakie opublikował w gazecie. Równolegle trybunał eklezjastyczny w trybie natychmiastowym zawiesił pastora w obowiązkach i obniżył mu uposażenie o połowę. Ten sam trybunał w 2005 r. zdecydował, że dopuścił się on przewinienia dyscyplinarnego i na trwałe usunął go ze stanowiska.

Nagy zwrócił się do sądu pracy, wskazując, że zgodnie z węgierskim kodeksem pracy należy mu się pełne wynagrodzenie za okres zawieszenia w wykonywaniu obowiązków służbowych oraz wypłata dodatkowych świadczeń, jakie powinien nabyć w tym okresie. Wskazał również, że w sprawie ma zastosowanie prawo powszechne, skoro od świadczenia odprowadzał podatki. Sądy pracy uznały, że nie są właściwe, ponieważ skarżący podlega prawu kanonicznemu.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (6)

 • Bolesław Śmiały(2017-09-29 12:54) Zgłoś naruszenie 141

  Jeśli tylko jakiś przepis prawny może dotyczyć panów w sukienkach, to zawsze będzie dla nich wyjątek (podobnie jak w przypadku rolników).

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Piotr(2017-09-29 18:42) Zgłoś naruszenie 102

  To proste. Prawo powszechne obowiązuje tylko wtedy kiedy działa na korzyść kleru.

  Odpowiedz
 • Wypłozz(2017-09-29 21:51) Zgłoś naruszenie 101

  Nie rozumie czegoś.nie wolno propagować komuny czy nazizmu.to dlaczego propagujemy chrześcijaństwo które to zabiło 150 000 000 ludzi! To chore

  Odpowiedz
 • !!!!(2017-09-29 09:51) Zgłoś naruszenie 95

  Błąd myslowy: To Kościoły ustanawiają prawa powszechne.

  Odpowiedz
 • marszałek(2017-09-29 23:04) Zgłoś naruszenie 91

  Czy Oni podlegają w ogóle jakiemuś prawu. Jak trzeba być ciemnym aby w XXI wieku patrzeć na czarnego jak w obraz i wierzyć że facet w sukience jest wysłannikiem jakiegoś boga. Oni lubią tylko kasę i władzę i ciemnych ludzi.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane