statystyki

Powody cofnięcia dostępu do tajemnic też mogą być tajne

autor: Emilia Świętochowska26.09.2017, 16:00
Udostępnienie tajnych materiałów skarżącemu mogłoby się wiązać z upublicznieniem metod działania wywiadu

Udostępnienie tajnych materiałów skarżącemu mogłoby się wiązać z upublicznieniem metod działania wywiaduźródło: ShutterStock

 Utajnienie powodów, które stanęły za odebraniem funkcjonariuszowi publicznemu dostępu do informacji niejawnych, nie stanowi naruszenia prawa do uczciwego procesu – uznał Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu.

Służby cofnęły czeskiemu wiceministrowi obrony Václavowi Regnerowi poświadczenie bezpieczeństwa osobowego uprawniające go do wglądu w materiały stanowiące tajemnicę państwową.

Jednym z powodów takiej decyzji było ukrycie przez polityka faktu posiadania rachunków w zagranicznych bankach oraz sprawowania funkcji kierowniczych w spółkach.

Drugi powód brzmiał już bardziej mgliście: wiceminister stwarzał zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego. Decyzja o odebraniu dostępu do informacji niejawnych była oparta na materiałach opatrzonych klauzulą „tajne” i stąd sam zainteresowany ich nie otrzymał. Przekazano mu tylko, że nie jest osobą na tyle wiarygodną, aby powierzać jej jakiekolwiek wrażliwe, poufne dane.


Pozostało jeszcze 68% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane