Komornicy zarobią więcej, ale nie kosztem dłużników

autor: Piotr Szymaniak19.09.2017, 07:34; Aktualizacja: 19.09.2017, 15:28
podatki, pieniądze

Być może zmianie ulegną także stawki minimalne opłat. Dziś nie mogą być niższe od 200 lub 400 zł (w zależności od sposobu egzekucji)źródło: ShutterStock

Większe niż planowano uprawnienia dla asesorów komorniczych i bardziej korzystne zasady wynagrodzenia dla średnich kancelarii. W taki sposób posłowie łagodzą ministerialną reformę.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (31)

  • Pan Jan (2017-09-19 09:18) Zgłoś naruszenie 2140

    Gdyby nawet komornikom podnieść opłaty egzekucyjne do 30 % to i tak tym ludziom byłoby mało.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Inspektor Pracy --to się w d już nie mieści(2017-09-19 09:27) Zgłoś naruszenie 1523

    Polaków nie stać na Sądy i koszty Sądowe a także stawki adwokackie:-- Wysokość minimalnych stawek adwokackich powinna być regulowana Ustawą bezpośrednio przez Sejm a nie Rozporządzeniem przez Ministra Sprawiedliwości i to powinno być zapisane w Konstytucji RP aby kiedyś kolejny Lenin-- bis nie poucinał Princeslawyer/ą główek ze względu na Ich bezpodstawnie górnobiegunowy dochód i majątki . Wszak to cyniczne i niedemokratyczne aby de/fakto prawnicy sami sobie ustalali stawki. Czyż nad Ich wkładem pracy często szablonowym i stawkami nie powinien pieczy sprawować bezpośrednio SEJM? Przed Budką o d 10 000 zł sporu min opłata adwokacka wynosiła 12% . Budka tak ten dbający o dostęp obywateli do Sądów za tą samą kwotę sporu -36% i to mają być stawki minimalne ,możliwe od podniesienia 4 krotnego, a po Budce Ziobro widząc jak bardzo przegięli nie narażając się jednak zanadto Kaście Prawniczej zarządził od tej samej kwot 24% min wynagrodzenia . . Czas tą patologie i praktyki ustalania tak stawek natychmiast znieść . Niech Prawnicy nie ustalają sami sobie gaż minimalnych które mogą być podnoszone aż 4 /krotnie. Większość z tych spraw to jednak sprawy szablonowe! Na obronę twierdzą ,że drogo kosztuje uczelnia i dużo się kształcą -- a Ja Im odpowiadam tak drogo gdyż promują Was mecenasi tzw pociotki których na to stać w rodzinach prawniczych ,drogo jest celowo aby biedni chociaż też inteligentni nie mogli się dorwać do Ich żłóbka—stzw. zlaban ekonomiczny. Mówią inflacja --a czy w kwocie sporu też była inflacja? Kiedyś wystarczało a teraz brakuje te 10 000zł na życie? Polaków nie stać na koszty Sądowe i adwokatów ,czas aby ta grupa, czesto działająca w tzw zmowie cenowej , ba nawet zalegalizowanej zmowie , otrzymała dozorce (Posłów) nad sobą –czyli reprezentantów obywateli którym ma służyć. ---a czy komornicy oddali dłuznikom bezpodstawnie pobrany VAT ,Kto to kontrolował?

    Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz
  • tomtom(2017-09-19 09:32) Zgłoś naruszenie 347

    Nacjonalizacja przychodu, prywatyzacja kosztów - słuszną linię ma nasza partia.

    Odpowiedz
  • Olga(2017-09-19 09:43) Zgłoś naruszenie 412

    Obecnie stawki minimalne opłat nie wynoszą 200 zł i 400 zł tylko 176,84 zł (w tym 23% VAT) i 353,69 zł (w tym 23% VAT), a to jest jednak różnica, więc jak ktoś już piszę artykuł na ten temat to niech on będzie rzetelny.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Małgorzata (2017-09-19 09:48) Zgłoś naruszenie 265

    Bez wątpienia ustawy łatwiej zniosą komornicy samodzielni, którzy doskonale orientują się w pracach biurowych. Natomiast projekty uderzają w komorników statystów, którzy niby są a tak naprawdę ich nie ma tzn grube ryby - specjalistów od podpisywania każdego dokumentu, który im się przedłoży na biurko.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • zs(2017-09-19 10:35) Zgłoś naruszenie 1619

    To grube ryby z kasty i im ciągle mało , niech będą na pensji taryfy płac MS (+premia) jak inni urzędnicy RP ,to zobaczą. Takich urzędników w RP jest dużo ,dlaczego tych wyróżniać ,robić klan wśród innych (rozpoczął to Chrzanowski i do dziś to trwa- dlaczego ?).To jest pytanie do Rządu MS.Koszty duże adwokackie, notarialne , komornicze-chociaż często mało się przykładają, są ciągle wielkie ,ogranicza biednym dostęp do sądów !!!.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • hm.....(2017-09-19 11:25) Zgłoś naruszenie 1815

    Male pytanko? --czy komornicy zwrócili wszystkim dłuznikom bezpodstawnie przez Nich naliczony Im i pobrany VAT . Czy ktoś to sprawdził z Urzędu?

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • wierzyciel (2017-09-19 14:01) Zgłoś naruszenie 129

    Oglądam transmisję z podkomisji i nie dostrzegam, żeby komornicy mieliby odchodzić z zawodu. Obecność przedstawicieli KRK w podkomisji nie wskazuje na to, wręcz przytakują proponowanym zmianom z nielicznymi wyjątkami.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • PLN(2017-09-19 14:50) Zgłoś naruszenie 244

    Obywatelowi wydaje się, że cała egzekucja powinna być za darmo. Nikt nie powinien ponosić kosztów postępowania egzekucyjnego. A czy jak obywatel idzie do Sądu to nie płaci opłaty sądowej, jak idzie do sklepu to nie płaci za pomidora itp. A no płaci i nie widzę powodów dla których nie miałby płacić też tej opłaty egzekucyjnej. Błąd po stornie ustawodawcy to te nieszczęsne 3%- to jest olbrzymie wypaczenie systemu i będzie prowadzić do wielu nadużyć. To jest tak zły przepis pozostawiający wiele niedomówień jak słynne orzeczenie III CZP 82/09. kompletna bzdura! Juz widzę tych cwanych dłużników którzy do ostatniej chwili nie będą płacić swoim kontrahentom, by ich np. wykończyć a pożniej z łaską taki pajac wpłaci u komornika w ciągu 2 tygodni praktycznie bez żadnych kosztów. Winno sie wprowadzić jedną opłątę 10% i żadnych wyjątków, a jedynym kryterium uzależniającym wyzszą opłatę jest ewentualnie egzekucja z ruchomości oraz nieruchomości (praw majątkowych papiery wartościowe itd). Dobra zmiana to wprowadzenie opłaty od wniosku która ma pokryć wierzyciel. Jeżeli ktoś zarzuca złodziejstwo, nieróbstwo, nadmierne zarobki oraz inne inwektywy komornikom to zapraszam jakoś nie wielu się garnie :)

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • akita (2017-09-19 15:20) Zgłoś naruszenie 326

    Przecież ten zawód wykonuje się dla kasy, zabraknie kasy, zabraknie chętnych do jego wykonywania bo chyba nikt rozsądny nie spodziewa się, że ktoś będzie babrał się w cudzych brudach dla idei. Dla idei można być policjantem, żołnierzem, być może sędzią chociaż to ostatnie bardziej dla prestiżu i kasy - ale komornikiem ? przy proponowanych zmianach chodzącym po melinach z kamerką na czole do 65 r życia z wynagrodzeniem łaskawie przyznanym przez państwo ? Wolne żarty - rozwalą system a potem będą na szybko naprawiać - niech od razu wciągną egzekucję do sądów - komornik wjeżdża z asystą policji samochodem służbowym ze stała pensją i biurem jak prokurator - wtedy egzekucja będzie skuteczna - cała kasa z opłat na skarb państwa komornicy zarabiają i nie obchodzi ich utrzymywanie ludzi kancelarii, koszty paliwa , koszty bezskutecznych egzekucji a obecność organów ścigania dodaje powagi i zapobiega nadużyciom zarówno komorników jak i bezczelności dłużników.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • asad(2017-09-22 14:55) Zgłoś naruszenie 10

    Kłamie Pan redaktorze nt. stawki minimalnej pobieranej wg obecnie obowiązującej ustawy.

    Odpowiedz
  • Malgorzata(2017-09-27 14:27) Zgłoś naruszenie 12

    Trzy lata temu splacilam komornika . W tej chwili przyszlo mi powiadomienie ze jest nie zaplacone .! Udowodnilam dokumentem o splacie , ale komornik domaga sie jeszcze raz prawie 400 zl ! Czy ma prawo ? gdzie udac sie o pomoc ? , oni robia co chca bezkarnie ! !!!!!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Ulrich(2017-11-01 23:01) Zgłoś naruszenie 02

    Komornicy t chwasty wyciąć wyplewic .

    Odpowiedz