Prokuratura: Więcej aktów oskarżenia przeciwko lekarzom

autor: Emilia Świętochowska07.09.2017, 07:51; Aktualizacja: 07.09.2017, 11:15
Ściganie winnych błędów medycznych to jeden z priorytetów prokuratury dowodzonej przez Zbigniewa Ziobrę

Ściganie winnych błędów medycznych to jeden z priorytetów prokuratury dowodzonej przez Zbigniewa Ziobręźródło: ShutterStock

 462 śledztwa dotyczące śmierci pacjentów przejęły prokuratury regionalne od jednostek niższego szczebla w 2016 r. Prokuratury rejonowe nadal prowadzą jednak gros spraw o błędy medyczne. Toczy się w nich obecnie – jak pokazują opublikowane wczoraj przez Prokuraturę Krajową statystyki – prawie 3,5 tys. takich postępowań. Na poziomie okręgu w biegu pozostaje natomiast ok. 1 tys. takich spraw.

Więcej spraw kończą

Z analizy PK wynika, że w zeszłym roku o blisko 23 proc. wzrosła liczba wszczętych postępowań dotyczących błędów lekarskich w porównaniu ze stanem z 2015 r. Postęp można odnotować także w przypadku liczby zamkniętych śledztw. W zeszłym roku merytoryczną decyzją zakończono ponad 1,7 tys. spraw, z czego w 113 przypadkach wniesiono do sądu akt oskarżenia, w czterech zaś złożono wniosek o dobrowolne poddanie się karze. Z kolei 212 razy prokuratorzy odmówili zainicjowania postępowania przygotowawczego, a przeszło 1,4 tys. razy – umorzono śledztwo.

W jednej z toczących się spraw na ławie oskarżonych ma zasiąść lekarz z oddziału ginekologicznego szpitala w Sosnowcu, któremu zarzuca się, że zignorował u jednej ze swoich pacjentek objawy typowe dla rozpoczynającego się porodu i pomimo wskazań nie przeprowadził cesarskiego cięcia. W rezultacie dziecko urodziło się martwe. Ginekolog jest oskarżony o nieumyślne narażenie na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu ciężarnej kobiety oraz jej nienarodzonego dziecka z art. 160 kodeksu karnego. Podobne sprawy, związane z postawieniem nieprawidłowej diagnozy i zaniechaniem przeprowadzenia dodatkowych badań ciężarnych, prowadzili m.in. śledczy z jednostek okręgowych w Poznaniu i Gdańsku.


Pozostało jeszcze 44% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane