statystyki

Prokuratura: Więcej aktów oskarżenia przeciwko lekarzom

autor: Emilia Świętochowska07.09.2017, 07:51; Aktualizacja: 07.09.2017, 11:15
Ściganie winnych błędów medycznych to jeden z priorytetów prokuratury dowodzonej przez Zbigniewa Ziobrę

Ściganie winnych błędów medycznych to jeden z priorytetów prokuratury dowodzonej przez Zbigniewa Ziobręźródło: ShutterStock

 462 śledztwa dotyczące śmierci pacjentów przejęły prokuratury regionalne od jednostek niższego szczebla w 2016 r. Prokuratury rejonowe nadal prowadzą jednak gros spraw o błędy medyczne. Toczy się w nich obecnie – jak pokazują opublikowane wczoraj przez Prokuraturę Krajową statystyki – prawie 3,5 tys. takich postępowań. Na poziomie okręgu w biegu pozostaje natomiast ok. 1 tys. takich spraw.

Więcej spraw kończą

Z analizy PK wynika, że w zeszłym roku o blisko 23 proc. wzrosła liczba wszczętych postępowań dotyczących błędów lekarskich w porównaniu ze stanem z 2015 r. Postęp można odnotować także w przypadku liczby zamkniętych śledztw. W zeszłym roku merytoryczną decyzją zakończono ponad 1,7 tys. spraw, z czego w 113 przypadkach wniesiono do sądu akt oskarżenia, w czterech zaś złożono wniosek o dobrowolne poddanie się karze. Z kolei 212 razy prokuratorzy odmówili zainicjowania postępowania przygotowawczego, a przeszło 1,4 tys. razy – umorzono śledztwo.

W jednej z toczących się spraw na ławie oskarżonych ma zasiąść lekarz z oddziału ginekologicznego szpitala w Sosnowcu, któremu zarzuca się, że zignorował u jednej ze swoich pacjentek objawy typowe dla rozpoczynającego się porodu i pomimo wskazań nie przeprowadził cesarskiego cięcia. W rezultacie dziecko urodziło się martwe. Ginekolog jest oskarżony o nieumyślne narażenie na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu ciężarnej kobiety oraz jej nienarodzonego dziecka z art. 160 kodeksu karnego. Podobne sprawy, związane z postawieniem nieprawidłowej diagnozy i zaniechaniem przeprowadzenia dodatkowych badań ciężarnych, prowadzili m.in. śledczy z jednostek okręgowych w Poznaniu i Gdańsku.


Pozostało 44% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane