statystyki

RPO: Gwarancja praw pokrzywdzonych daleka od ideału

autor: Emilia Świętochowska21.08.2017, 07:21; Aktualizacja: 21.08.2017, 08:01
RPO zauważa także, że nałożony na sądy obowiązek orzeczenia środka kompensacyjnego na wniosek pokrzywdzonego może w niektórych przypadkach ograniczać uprawnienia tego ostatniego.

RPO zauważa także, że nałożony na sądy obowiązek orzeczenia środka kompensacyjnego na wniosek pokrzywdzonego może w niektórych przypadkach ograniczać uprawnienia tego ostatniego.źródło: ShutterStock

Polska nadal nie wdrożyła w pełni standardów wynikających z dyrektywy o wsparciu i ochronie ofiar przestępstw – przekonuje rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar w wystąpieniu do ministra sprawiedliwości.

Ustawa o ochronie i pomocy dla pokrzywdzonego i s´wiadka, wykonująca unijną dyrektywę (2012/29/UE), obowiązuje od kwietnia 2015 r. Zdaniem RPO ma ona jednak pewne niedostatki. Po pierwsze, wbrew europejskim regulacjom, polskie przepisy nie wymagają od organów brania pod uwagę przy ocenie potrzeb ofiary przestępstwa jej konkretnych cech osobowych (takich jak wiek, płeć, pochodzenie etniczne, religia, orientacja seksualna czy stan zdrowia), a także innych uwarunkowań (np. problemów z komunikacją). Rzecznik zwraca m.in. na uwagę, że obowiązujące w Polsce przepisy nie zapewniają osobom pokrzywdzonym, które nie posługują się językiem polskim, są niepełnosprawne intelektualnie bądź nieme, możliwości zrozumienia podejmowanych w postępowaniu czynności. Według niego wzory pouczeń w językach obcych dostępne na stronie resortu sprawiedliwości nie są napisane na tyle przystępnie, aby były zrozumiane przez przeciętną osobę.


Pozostało 43% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • IP(2017-08-22 01:11) Zgłoś naruszenie 02

    Panie RPO --POkrzywdzeni to my zostaliśmy przez Tuska i PO. Powiedzcie Nam POlitycy ---Ci z każdej opcji –sprawiedliwej też ! Jakimi BARBARZYŃCAMI trzeba być aby robotnikom mającym po 45 lat składkowych pracy ,zatrudnionym od 15r zycia --kiedyś w szkodliwych i nieb war pracy – okradzionym wstecznie z nich Ustawą o Emeryturach Pomostowych , zatrudnianym permamętnie za komuny także w dni ponad- ustawowe dodatkowo bez dni zamiennie wolnych także w soboty i święta nie udzielić emerytury bez względu na wiek?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane