statystyki

Rewizja nadzwyczajna może oznaczać kłopoty

autor: Małgorzata Kryszkiewicz01.08.2017, 07:34; Aktualizacja: 01.08.2017, 08:40
prawo, Temida, sąd, wyrok, orzeczenie, sądownictwo

Prawo do takiej kasacji należałoby przyznać też np. rzecznikowi praw obywatelskichźródło: ShutterStock

Rozszerzenie kompetencji Sądu Najwyższego zapowiedział w mediach prezydencki minister Paweł Mucha. Wstępnie wiadomo, że głowa państwa przygotowując projekt nowej ustawy o SN rozważa powierzenie temu sądowi prawa do merytorycznego rozpoznania sprawy w przypadkach, kiedy jest taka potrzeba „nie tylko w sensie kasacyjnym”. Eksperci podchodzą do tego pomysłu ostrożnie.

Idea nie jest nowa. Wcześniej o takim poszerzeniu kognicji Sądu Najwyższego mówili posłowie PiS. Wśród nich był Waldemar Buda, który podczas debaty zorganizowanej przez DGP podkreślał, że jego partia rozważa powołanie dodatkowej izby SN, która miałaby za zadanie rozstrzygać tzw. rewizje nadzwyczajne.

– Miałby to być środek prawny, który by pozwalał weryfikować prawomocne orzeczenia, ale ponad dzisiejsze progi kasacyjne. Dziś jest bowiem wiele wyroków, od których nie można wnieść kasacji. Chcielibyśmy, aby podmioty, szczególne takie, jak rzecznik praw obywatelskich czy minister sprawiedliwości, miały prawo w szerszym, niż to jest obecnie zakresie zaskarżać prawomocne wyroki – tłumaczył poseł Buda.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane