Reforma KRS: Jedna propozycja, pięć zastrzeżeń. Jak zadziała poprawka prezydenta?

autor: Patryk Słowik, Grzegorz Osiecki20.07.2017, 08:00; Aktualizacja: 20.07.2017, 09:28
Gdy Andrzej Duda ogłosił, że w ramach przysługującej mu inicjatywy ustawodawczej zgłosi projekt nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, eksperci popadli w konfuzję

Gdy Andrzej Duda ogłosił, że w ramach przysługującej mu inicjatywy ustawodawczej zgłosi projekt nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, eksperci popadli w konfuzjęźródło: ShutterStock

Prezydent wywrócił stolik. Jego inicjatywa legislacyjna miała służyć zapewnieniu większej przejrzystości w reformowaniu wymiaru sprawiedliwości. Ale przy okazji wiele skomplikowała pod względem prawnym.

1. Nielegalna propozycja

Konstytucjonalista dr hab. Ryszard Piotrowski uważa, że ultimatum, jakie postawił Andrzej Duda parlamentowi, a konkretnie mającemu większość PiS, jest niekonstytucyjne. – Prezydent ma zgodnie z konstytucją możliwość podpisania ustawy, jej zawetowania lub wysłania do Trybunału Konstytucyjnego. Nie ma kompetencji do tego, by decyzję w sprawie jednej ustawy uzależniać od uchwalenia innej – zauważa.

Andrzej Duda powiedział, że dopóki Sejm nie przyjmie jego propozycji dotyczącej KRS, on nie podpisze ustawy o Sądzie Najwyższym, nawet jak uchwali ją parlament.

Ale zdania są podzielone. Prof. Marek Chmaj uważa, że taka oferta mieści się w formule demokratycznej, choć ma zastrzeżenia do merytorycznej treści poprawek. Kancelaria Prezydenta uważa, że wszystko jest w porządku. Zastępca jej szefa minister Paweł Mucha podkreśla, że prezydent jako osoba pełniąca funkcję strażnika konstytucji ma prawo wskazać potrzebę korekty pewnych rozwiązań, tak by mógł z pełnym przekonaniem zgodzić się na ich wejście w życie. Dlatego w tym przypadku nie ma mowy o wykraczaniu poza konstytucyjnie wyznaczoną rolę.


Pozostało jeszcze 81% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • gosc(2017-07-20 12:19) Zgłoś naruszenie 43

  Jest mi wstyd, że glosowałam na niego nie powtórzę więcej tego błędu przy następnych wyborach

  Odpowiedz
 • mynaród(2017-07-20 23:18) Zgłoś naruszenie 21

  wolne, niezależne sądy, nikomu niepodległe

  Odpowiedz
 • Inspektor Pracy(2017-07-20 10:51) Zgłoś naruszenie 12

  Panie Prezydencie:...Polaków nie stać na Sądy i koszty Sądowe a także stawki adwokackie:-- Wysokość minimalnych stawek adwokackich powinna być regulowana Ustawą bezpośrednio przez Sejm a nie Rozporządzeniem przez Ministra Sprawiedliwości. To mają być minimalne stawki a nie wygórowane jak zarządził były minister Budka . Pan Ziobro je co prawda zmniejszył lecz nadal są rażąco za wysokie . Czas tą patologie praktyki ustalania tych stawek natychmiast znieść . Niech adwokaci nie ustalają sami sobie gaż minimalnych które mogą być podnoszone aż 4 --krotnie. Wiekszość z tych spraw to jednak sprawy szablonowe! Za kwotę sporu 10 000 zl obowiązuje obecnie minimalnie aż 36% stawka, --tylko za swojego mocodawce nie licząc apelacji . Kogo stać na sprawy sądowe gdy Ich wynik nie tylko zależy od argumentów lecz także od wiedzy sądu oraz gdy wynik zależy od interpretacji prawa czyli tzw:ryzyka procesowego.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane