Reforma KRS: Jedna propozycja, pięć zastrzeżeń. Jak zadziała poprawka prezydenta?

autor: Patryk Słowik, Grzegorz Osiecki20.07.2017, 08:00; Aktualizacja: 20.07.2017, 09:28
Gdy Andrzej Duda ogłosił, że w ramach przysługującej mu inicjatywy ustawodawczej zgłosi projekt nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, eksperci popadli w konfuzję

Gdy Andrzej Duda ogłosił, że w ramach przysługującej mu inicjatywy ustawodawczej zgłosi projekt nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, eksperci popadli w konfuzjęźródło: ShutterStock

Prezydent wywrócił stolik. Jego inicjatywa legislacyjna miała służyć zapewnieniu większej przejrzystości w reformowaniu wymiaru sprawiedliwości. Ale przy okazji wiele skomplikowała pod względem prawnym.

1. Nielegalna propozycja

Konstytucjonalista dr hab. Ryszard Piotrowski uważa, że ultimatum, jakie postawił Andrzej Duda parlamentowi, a konkretnie mającemu większość PiS, jest niekonstytucyjne. – Prezydent ma zgodnie z konstytucją możliwość podpisania ustawy, jej zawetowania lub wysłania do Trybunału Konstytucyjnego. Nie ma kompetencji do tego, by decyzję w sprawie jednej ustawy uzależniać od uchwalenia innej – zauważa.

Andrzej Duda powiedział, że dopóki Sejm nie przyjmie jego propozycji dotyczącej KRS, on nie podpisze ustawy o Sądzie Najwyższym, nawet jak uchwali ją parlament.

Ale zdania są podzielone. Prof. Marek Chmaj uważa, że taka oferta mieści się w formule demokratycznej, choć ma zastrzeżenia do merytorycznej treści poprawek. Kancelaria Prezydenta uważa, że wszystko jest w porządku. Zastępca jej szefa minister Paweł Mucha podkreśla, że prezydent jako osoba pełniąca funkcję strażnika konstytucji ma prawo wskazać potrzebę korekty pewnych rozwiązań, tak by mógł z pełnym przekonaniem zgodzić się na ich wejście w życie. Dlatego w tym przypadku nie ma mowy o wykraczaniu poza konstytucyjnie wyznaczoną rolę.


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • Inspektor Pracy(2017-07-20 10:51) Zgłoś naruszenie 12

  Panie Prezydencie:...Polaków nie stać na Sądy i koszty Sądowe a także stawki adwokackie:-- Wysokość minimalnych stawek adwokackich powinna być regulowana Ustawą bezpośrednio przez Sejm a nie Rozporządzeniem przez Ministra Sprawiedliwości. To mają być minimalne stawki a nie wygórowane jak zarządził były minister Budka . Pan Ziobro je co prawda zmniejszył lecz nadal są rażąco za wysokie . Czas tą patologie praktyki ustalania tych stawek natychmiast znieść . Niech adwokaci nie ustalają sami sobie gaż minimalnych które mogą być podnoszone aż 4 --krotnie. Wiekszość z tych spraw to jednak sprawy szablonowe! Za kwotę sporu 10 000 zl obowiązuje obecnie minimalnie aż 36% stawka, --tylko za swojego mocodawce nie licząc apelacji . Kogo stać na sprawy sądowe gdy Ich wynik nie tylko zależy od argumentów lecz także od wiedzy sądu oraz gdy wynik zależy od interpretacji prawa czyli tzw:ryzyka procesowego.

  Odpowiedz
 • gosc(2017-07-20 12:19) Zgłoś naruszenie 43

  Jest mi wstyd, że glosowałam na niego nie powtórzę więcej tego błędu przy następnych wyborach

  Odpowiedz
 • mynaród(2017-07-20 23:18) Zgłoś naruszenie 21

  wolne, niezależne sądy, nikomu niepodległe

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane