Sprzeczne opinie i ekspertyzy, czyli chaos w egzekucji

autor: Piotr Szymaniak19.07.2017, 07:50; Aktualizacja: 19.07.2017, 09:02
Egzekucja w liczbach

Egzekucja w liczbachźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Część komorników po wyroku TK zaczęła stosować niższą taksę w sytuacji, w której dłużnik bezpośrednio do ich rąk zwraca pieniądze. Reszta czeka na zmianę przepisów.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • pracownik(2017-07-19 20:26) Zgłoś naruszenie 20

  Za pięć procent ahahhahahah... spowodujecie mądrale,że ludzie nie dostaną swoich pieniędzy. Widzę jak komornik inwestuje w asesora, ktory często nagocjował te wpłaty z dłużnkiem. To dzięki temu odzyskiwano 60% więcej długów. Wiekszość dluznikow to kombinatorzy. Bez pracy terenowej skutecznosc egzekucji wyniesie jakies 10%. Przy stawce 5% możecie zapomnieć o kasie.

  Odpowiedz
 • Mich(2017-07-19 17:31) Zgłoś naruszenie 60

  Liczę kwotę wyegzekwowaną i opłatę od niej (tj. średnią z dwóch - 15% i 8% wychodzi średnio 11,5%), dzielę przez liczbę kancelarii komorniczych i wychodzi średni PRZYCHÓD (nie dochód) na poziomie ok. 48 000 zł miesięcznie. Powtarzam - PRZYCHÓD, nie dochód. Od tego należy odjąć koszty utrzymania kancelarii, pensje pracowników i podatek. Hmm... ministerstwo (i nie tylko) twierdzi, że przeciętny komornik zarabia miesięcznie ok. 50 000 zł. Przecież to jest niemożliwe w świetle podanych powyższych liczb! Myślałem, że to komornicy kręcą bo nie podejrzewałem, że w ministerstwie (i nie tylko) nie odróżniają przychodu od dochodu....

  Odpowiedz
 • qr(2017-07-19 12:51) Zgłoś naruszenie 50

  Jaki TK ?? Goście popijający kawę z ciastkiem jak to ujął "BYLE" Jaki wiceminister sprawiedliwości ??

  Odpowiedz
 • kaka(2017-07-19 12:16) Zgłoś naruszenie 41

  Na moje oko po uchyleniu normy prawnej przez TK komornicy nie mogą pobierać od dłużników uiszczających do ich rąk swoich należności opłaty w stawce 15%. Nie ma bowiem na to podstawy prawnej. Co więcej, wyrok TK spowodował prawdopodobnie powstanie luki prawnej. Opłata stosunkowa 15% jest przecież stawką podstawową mającą uniwersalne zastosowanie do sytuacji, w której ustawa nie wskazuje innej opłaty. Jeśli jej zastosowanie w pewnej kategorii spraw jest niedopuszczalne, a żaden inny przepis nie przewiduje innej opłaty to wydaje się, że żadna opłata nie przysługuje. Teraz by wypadało, aby jakieś mądre głowy się zastanowiły co z tą luką zrobić, czy uzupełnić ją przez analogię z art. 49 ust. 2 ustawy o komornikach sądowych i egzekucji, czy też może przez analogię do art. 49 ust. 1 zd. 2? Tak czy inaczej TK narobił więcej szkód niż korzyści.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane