statystyki

Tytuł egzekucyjny nie może być wystawiony na okaziciela

autor: Michał Culepa03.07.2017, 16:00
podpis, dokument, akt, prawo

Problem polegał na tym, że papiery wartościowe były na okazicielaźródło: ShutterStock

Akt notarialny, zawierający zobowiązanie do poddania się egzekucji, musi zawierać dokładne dane personalne wierzyciela – uznał Sąd Najwyższy.

Spółka M. wyemitowała serię obligacji. W akcie notarialnym zobowiązała się do poddania egzekucji na rzecz każdego z wierzycieli do kwoty nieprzekraczającej 56 mln zł. Przez wierzyciela określono w akcie każdorazowego posiadacza obligacji wypuszczonych przez M.

Problem polegał na tym, że papiery wartościowe były na okaziciela. Jeden z ich posiadaczy zdecydował się na ich zrealizowanie. W tym celu wystąpił o nadanie klauzuli wykonalności aktowi notarialnemu, będącemu podstawą do egzekucji kwot wynikających z obligacji. Jednak z aktu nie wynikało, kto właściwie ma być wierzycielem, gdyż jego dane nie były wskazane w dokumencie. W tej sytuacji referendarz sądowy przy Sądzie Rejonowym w P. odmówił nadania klauzuli wykonalności.


Pozostało jeszcze 64% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane