Gdy giganci walczą, dostaje się ludziom. Konflikt o SN wpłynie na zwykłe sprawy rozpoznawane w kraju

autor: Piotr Mgłosiek18.07.2017, 08:39; Aktualizacja: 20.07.2017, 11:18
Małgorzata Gersdorf, Andrzej Rzepliński, Adam Strzembosz, Dariusz Zawistowski

Małgorzata Gersdorf, Andrzej Rzepliński, Adam Strzembosz, Dariusz Zawistowskiźródło: PAP
autor zdjęcia: Radek Pietruszka

Po ostatnich orzeczeniach, ujmijmy to w uproszczeniu, dwóch najwyższych instancji sądowniczych w kraju, można śmiało powiedzieć, że mamy do czynienia ze starciem tytanów. Roli i pozycji ustrojowej zarówno Sądu Najwyższego, a do niedawna również Trybunału Konstytucyjnego, wyjaśniać nie trzeba. Rysująca się aktualnie linia demarkacyjna wyznacza spór, który większość obywateli obserwuje z oddalenia. Dla prawnika nie może być jednak jakiejkolwiek wątpliwości, że konflikt ten będzie rezonował również na płaszczyźnie zwykłych spraw rozpoznawanych codziennie na tysiącach sal rozpraw w kraju. A dodam w tym miejscu dla jasności, że jesteśmy zaledwie w połowie starcia, kiedy przeciwnicy wymienili pierwsze ciosy rozpoznawcze.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (20)

 • obywatel(2017-07-25 07:43) Zgłoś naruszenie 00

  Jak patrzę na tych biedaków na zdjęciu, którzy za takie marne grosze tak ciężko dla nas pracują, to aż mi się chce płacić podatki. No bo jak tu taki sędzia w stanie spoczynku czy na stanowisku ma żyć za te marne dziesięć lub więcej tysiaków. W trosce o nich proponuję przenieść ich do ZUS-u, żeby mogli prowadzić rozpasane życie tak jak my.

  Odpowiedz
 • Żal(2017-07-22 08:18) Zgłoś naruszenie 30

  Większość ludzi niewie jak działają sądy, dla normalnych ludzi to się nic nie zmieni.dziś sędziowie SN boją się bo PIS wprowadza taką ustawę i bardzo dobrze.wiekszosc osób które przyszły pod sądy , nie miała ,niema styczności ze sądem ale skanduje 3*veto-śmieszne.bylo tak i będzie że sędziowie współpracują z prokuraturą a zwykły szary człowiek na sali sądowej idzie jak byk na rzeź , areszty są stosowane nadgminnie i dlugotrwalo, to kto to jest za sędzia który utrzymuje areszt powyżej 1 roku.to lepiej niech pan Ziobro rządzi tymi sądami to chociaż będziemy wiedzieć na czym stoimy a nie że żyjemy nadzieją że ten sędzia jest obiektywny--/-nie ma takich sędziów i niw będzie chyba że przyjmiemy ustrój sadownictwa z USA.

  Odpowiedz
 • łza(2017-07-20 23:49) Zgłoś naruszenie 35

  smutny dzień dla demokracji, dla wolności, zagrożony jest jeden filar władzy, niezależnej władzy sądowniczej w Polsce

  Odpowiedz
 • pułapka(2017-07-20 23:41) Zgłoś naruszenie 45

  chcemy wolnych, niezależnych sądów, a nie podlegających jakiejś wybranej grupie politycznej

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • ruszcie inetelektem(jak macie((2017-07-20 18:41) Zgłoś naruszenie 81

  "królowej" wydawało się że jest >>>> NIE do RUSZENIA , dzięki IMMUNITETOWI.!!!

  Odpowiedz
 • lop(2017-07-20 14:00) Zgłoś naruszenie 74

  Komunistyczne zgredy powariowały, w trumnach jeszcze bedą sadzić.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • johnny(2017-07-20 13:11) Zgłoś naruszenie 57

  Ja to widzę tak: Jeśli sądownictwo w Polsce zostanie zawłaszczone to właściwie od każdej decyzji sądowej wydanej w jakimkolwiek sądzie w Polsce istnieje podstawa do dochodzenia odszkodowania w Strasburgu z racji braku prawa do uczciwego procesu, bo polityczny sąd nie może być niezależny i wiarygodny, orzeka pod dyktando polityczne.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Prawne Perpetum Mobile(2017-07-18 17:14) Zgłoś naruszenie 176

  Osoby tak zatrudnione powinny sobie zdawać sprawę ze sposobu procedowania nowej Ustawy PO, że jest to prawo wygaszające”. --hahahaaa?....... w 1983 r ludzie którzy tak zaczynali prace w tych warunkach mieli przewidzieć że w 2008r odbędzie się taka debata nad nową Ustawą?.!!!! ….”Dlatego osoby, które podejmowały pracę w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze przed 1 stycznia 1999 r. i po tej dacie funkcjonowały „w innym otoczeniu prawnym"..?..... No cóż TK zapomniał „inne otoczenie prawne „ że to Ich się czyli Sędziów również dotyczy—Oni także byli tworzeni w innej rzeczywistości ,studia i prace rozpoczynali „w innej” a poza tym świetny tekst ,zawsze aktualny .Za dziesięć ,piętnaście lat będzie można kolejnym obecnie pracującym frajerom powiedzieć „pracowaliście w innej rzeczywistości” -paszoł VON—nie ma dla Was. !!!-”

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • tt(2017-07-18 16:38) Zgłoś naruszenie 165

  stan spoczynku dla sędziego to finansowo dużo więcej niż emerytura dla "zwykłego człowieka"

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • czytelnik(2017-07-18 13:30) Zgłoś naruszenie 2411

  ci ze zdjęcia chyba już powinni iść na zasłużoną emeryturę - dla nich w stan spoczynku

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane