statystyki

Spór o statystykę. Kluczową dla nowej ustawy o Sądzie Najwyższym

autor: Patryk Słowik18.07.2017, 08:06; Aktualizacja: 18.07.2017, 08:28
SN to nie trzeci sąd, który ocenia sprawę merytorycznie. On sądzi prawo

SN to nie trzeci sąd, który ocenia sprawę merytorycznie. On sądzi prawoźródło: Agencja Gazeta
autor zdjęcia: Fot. Sławomir Kamiński Agencja Gazeta

Sąd Najwyższy wymaga reformy, bo obecnie jest maszynką do umarzania – twierdzi resort sprawiedliwości. Wiceminister Patryk Jaki przytacza na to statystyki. Prawnicy wskazują, że nieistniejące.

 „Sąd Najwyższy to jest dziś właściwie taka maszynka do umarzania postępowań kasacyjnych. W SN jest około 95–96 proc. kasacji odrzucanych. Obywatel ma takie poczucie bezradności” – powiedział wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki w programie „Gość Wydarzeń” Polsatu News.

Nasza redakcja we współpracy z radcą prawnym Łukaszem Mrozem postanowiła to sprawdzić. Zgodnie ze statystykami udostępnianymi przez resort sprawiedliwości odrzucanych kasacji w Sądzie Najwyższym jest... 0,1 proc. Tak przynajmniej wynika z opracowania „Kasacje w postępowaniu karnym w latach 2000–2016”, które jest dostępne w witrynie internetowej Informatora Statystycznego Wymiaru Sprawiedliwości.

– Jeśli ktoś stawia tezę, że Sąd Najwyższy zajmuje się masowym umarzaniem, mówi nieprawdę. Przytłaczająca większość spraw jest rozpoznawana merytorycznie – zapewnia sędzia Sądu Najwyższego Michał Laskowski, rzecznik prasowy sądu.

Oddalenie i odrzucenie


Pozostało jeszcze 80% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane