Dyscyplinarki sędziów za niesprawiedliwość

autor: Patryk Słowik, Emilia Świętochowska18.07.2017, 08:06; Aktualizacja: 18.07.2017, 08:22
prawo, Temida, sąd, wyrok, orzeczenie, sądownictwo

Kontrowersyjny projekt ustawy o SN stwarza pole do popisu dla rzeczników dyscyplinarnychźródło: ShutterStock

Przepisy nowej ustawy o Sądzie Najwyższym są tak skrojone, że minister Ziobro będzie mógł pozbyć się każdego niepokornego sędziego.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (30)

  • Nieobrzezany(2017-07-19 12:54) Zgłoś naruszenie 00

    Znowu nie wszedł mój komentarz...ach co za pech.

    Odpowiedz
  • jan(2017-07-19 11:49) Zgłoś naruszenie 30

    W którym miejscu w konstytucji jest napisane że sędziowie stoją ponad prawem i narodem,suweren jest tylko jeden i to on decyduje jak ma wyglądać prawo w danym kraju a suweren zdecydował kto go reprezentuje.

    Odpowiedz
  • bęc(2017-07-19 03:40) Zgłoś naruszenie 50

    Gdyby sędziowie byli przygotowani do zawodu to nie potrzebowalibyśmy adwokatów. Ci doskonale o tym wiedzą i dołączyli do walki o obronę starych obyczajów.

    Odpowiedz
  • Zmartwiony(2017-07-19 00:43) Zgłoś naruszenie 25

    Drodzy czytelnicy. Sady stosują prawo. Prawo stanowią politycy. Jeśli prawo jest złe - odbiór sądów jest zły. To nie sprawcy a ofiary nieudolności, buty i złej woli polityków. Aby sady były sprawiedliwe wystarczy dobre prawo. A obecne zmiany prowadzą do tego ze to prokurator podejmie decyzje o ukaraniu lub nie a sady będą to tylko zaklepywac. Nie znajdziecie sprawiedliwości w takich sadach. Liczycie na zmniany? Czy prokuratura lepiej pracuje po 2 latach rządów PiS? Czy szybciej łapie przestępców, czy jest lepiej przygotowana? Jest tak jak było. To samo będzie z sądami, będzie jak było, ale sprawy istotne dla władzy będą rozstrzygane po jej myśli. Nie bądźcie naiwni...

    Odpowiedz
  • pilat(2017-07-18 22:43) Zgłoś naruszenie 00

    A co to jest sprawiedliwosc?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • zwykły obywatel(2017-07-18 22:22) Zgłoś naruszenie 42

    POPIERAM,AROGANCJA, BUTA,BEZKARNOŚĆ,NIERAZ PONIŻANIE,BRAK WIEDZY, NIEZNAJOMOŚĆ PRZEPISÓW, WSKAZÓWEK INTERPRETACYJNYCH SĄDU NAJWYŻSZEGO, NIKT NIE CHCE BYĆ ŚWIADKIEM....TO DRAMAT POLSKIEGO WYMIARU SPRAWIEDLIWOŚCI...RZECZNIK KRS NIE ZNA WŁASNEJ - KRS-U- UCHWAŁY I TAK JAK WYŻEJ NAPISANO...KLĘSKA....A DOBRZY SĘDZIOWIE- TAK SĄ TACY, ŻE NAWET PRZEGRANA NIE BOLI- GINĄ PRZEZ OPISANYCH WYŻEJ SĘDZIÓW...NIECH UNIA NIE MÓWI O PODSTAWOWYCH ZASADACH PRAWA SWOICH PAŃSTW- CZŁONKÓW- , BO TO PRAWIE NIGDY NIE DOTYCZYŁO POLSKI, A DOTYCHCZASOWE SŁANE IM COROCZNE SPRAWOZDANIA NIE POKAZUJĄ PRAWDY

    Odpowiedz
  • obywatelka(2017-07-18 20:40) Zgłoś naruszenie 73

    sędziowie mają wysokie mniemanie o sobie, pogardę wobec innych , czują się bezkarni.popieramy zmiany

    Odpowiedz
  • Anna(2017-07-18 14:08) Zgłoś naruszenie 158

    Jeżeli postępowanie dyscyplinarne będzie tak przebiegało jak wynika z artykułu to jako klient sądów od kilkunastu lat czekam na te zmiany i chwała MS że wreszcie nadchodzi czas walki z patologią panującą w tym niby obecnie wymiarze sprawiedliwości. Składałam dziesiątki skarg do rzeczników dyscyplinarnych, wykazywałam ewidentnie że wyrok wydany wbrew przepisom, że zostałam obciążona nienależną zapłatą i co, ano nic, rzecznik odpowiada jednym zdaniem, że on nie widzi nieprawidłowości, składam skargę na rzecznika do KRS i co, ano nic, KRS odpowiada, że jeżeli rzecznik nie oskarża sędziego to oni tym bardziej nie będą ingerować, i co, ano nic płacę nienależnie zasądzone kwoty, bo skarga kasacyjna nie przysługuje, gdyż kwota niższa od 50 tysięcy. I tak obecnie wygląda sądzenie, byle jak i odbębnione, masz w ręku głupi wyrok i nie ma z nim do kogo pójść. Co obecnie rzuca się w oczy jaskrawo, to brak elementarnej wiedzy sędziów i nawet ignorancja gdy dajesz im gotowe orzecznictwo, ale jeżeli jako przeciwnika masz osobę znaną w środowisku, to i możesz mieć 200 procent racji i tak nic nie udowodnisz. I nie są to sprawy jednostkowe, po prostu strach się bać aby iść do sądu by cokolwiek załatwić tak jak stanowią o tym przepisy. Dlatego obecne propozycje popieram, gdyż wreszcie może zapanuje normalność.

    Odpowiedz
  • CO Z LOSOWANIEM SPRAW(2017-07-18 13:56) Zgłoś naruszenie 141

    A DLACZEGO SKŁADY NIE MAJĄ BYĆ LOSOWANE? W SĄDACH POWSZECHNYCH WPROWADZA SIĘ ZMIANĘ BY WSZYSTKIE SPRAWY BYŁY PRZEDZIELANE REFERENTOM PRZEZ LOSOWANIE. A DLACZEGO W IZBIE DYSCYPLINARNEJ SN LOSOWANIA BYĆ NIE MA? CZY CHODZI O TO BY SPRAWA SĘDZIEGO OBWINIONEGO TRAFIŁA DO KONKRETNEGO SĘDZIEGO?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • jan(2017-07-18 13:07) Zgłoś naruszenie 1312

    25 lat nic nie zrobili by poprawić wizerunek,i do tego jeszcze przestępstwa godne straganowego złodziejaszka ,wyczyścić sądy od powiatowego do najwyższego.

    Odpowiedz
  • wreszcie(2017-07-18 11:35) Zgłoś naruszenie 1614

    Może wreszcie sędziowie wezmą się do roboty. Pracownicy sądów sami opowiadają, jak pracują sędziowie, oczywiście są wyjątki. W sądzie zalegają teczki spraw, które bez interwencji, światła nie mogą dojrzeć. Kup mieszkanie w licytacji, końca sprawy nie ma, a wierzyciel zamknięcia sprawy,po podziale wierzytelności przygotowywanym przez komorników, doczekać się nie może latami..Na nic skargi i kary dla sędziów, sprawa dalej się nie toczy..Ten kto na co dzień zmuszony jest zawodowo pracować z sądami, ma za swoje...Czemu? Bo tam luz...Wreszcie Polacy może odetchną i te zatęchłe instytucje staną się " normalnymi" instytucjami. Daj Boże...

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • kmicic(2017-07-18 10:34) Zgłoś naruszenie 1910

    a Pan Kozdroń to teraz zmienił poglądy,przecież to on był zwolennikiem ścisłego nadzoru Ministra nad sedziami a teraz co nagle oświeciło go? Przyzwolenie na ograniczenie niezawisłości sędziów już było właśnie gdy Pan Kozdroń był Przew.komisji sejmowej (sprawiedliwosc i praw człowieka) więc ten człowiek powinien mocno bić się teraz w pierś a nie udawać Greka.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • pokrzywdzony przez kastę(2017-07-18 09:58) Zgłoś naruszenie 1824

    nie dostałem odszkodowania mimo, że przepisy wyraźnie mówią, że powinienem dostać kilkadziesiąt tysięcy złotych. Odwoływałem się ale kasta udaje, że wszystko jest ok. Został mi już tylko WYCIĘCIE SOWIECKIEJ KASTY przez ministrów pisu.

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • piniusz(2017-07-18 09:40) Zgłoś naruszenie 1111

    tylko spytam-a skąd to wszystko wiecie jak będzie?

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • sędziów powinno wibierać społeczeństwo(2017-07-18 08:54) Zgłoś naruszenie 3023

    Konstytucja mówi: "Rzeczpospolita Polska jest demokratycznym państwem prawnym, urzeczywistniającym zasady sprawiedliwości społecznej" Jaką demokratyczną legitymację do sądzenia mają sądy w Polsce??? Czy sędzia, który nominację dostał za ustroju komunistycznego ma demokratyczną legitymację? Czy może totalitarną? Albo sędzia, który został nominatem za jakiejś opcji politycznej, po tym jak zmienia się układ polityczny? Dalej ma demokratyczną legitymację? A sędzia, który sądzi tak, że ludzie powszechnie uważają jego wyroki za niesprawiedliwe? Ma demokratyczną legitymację? Albo czy urzeczywistnia zasady sprawiedliwości społecznej? Na te pytania należy sobie odpowiedzieć w pierwszej kolejności. Obecny system prawny jest całkowicie oderwany od społeczeństwa. Przypomnę, że DEMOKRACJA - to rządy ludu. Europa kontynentalna (w tym ustrój sądowy) to spadek po totalitaryzmach, który demokracją tylko sobie gębę wyciera. Począwszy od Napoleona, skończywszy na komunie. Powinniśmy się wzorować na ustroju anglosaskim.

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz