statystyki

Dziecko też jest człowiekiem. I ma swoje prawa

autor: Patryk Słowik17.07.2017, 17:00
Dziecko, sąd, prawo

Zmiany proceduralne w zakresie uczestnictwa małoletnich w rozprawach to efekt petycji obywatelskiej złożonej przez niepełnoletniego Tymona Radzikaźródło: ShutterStock

 Małoletni będą mogli uczestniczyć w posiedzeniach sądu nie tylko w sprawach karnych, lecz także cywilnych i administracyjnych. Taką regułę wprowadza nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego i prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2017 r. poz. 1136), która obowiązuje od ostatniego piątku.

Z kolei nowelizacja kodeksu karnego (Dz.U. z 2017 r. poz. 773), która obowiązuje od ostatniego czwartku, zaostrza kary za przestępstwa dokonane na dzieciach.

Zmiany proceduralne w zakresie uczestnictwa małoletnich w rozprawach to efekt petycji obywatelskiej złożonej przez niepełnoletniego Tymona Radzika. Nie mógł on zrozumieć, dlaczego małoletni mogą uczestniczyć w charakterze publiczności w sprawach karnych, zaś nie mogą w administracyjnych. Nie należy przecież – zdaniem Radzika – gorzej traktować np. 17-letniego aktywisty społecznego, który chce czuwać nad tym, w jaki sposób wydatkują pieniądze władze samorządowe. Parlamentarzyści przyznali młodemu mężczyźnie rację. I nawet rozszerzyli jego wniosek o wprowadzenie możliwości uczestnictwa małoletnich również w postępowaniach cywilnych. Zasadą jednak będzie, że zgodę na obecność np. 17-latka na sali sądowej będzie musiał wyrazić przewodniczący składu.


Pozostało 41% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane