statystyki

Dziecko też jest człowiekiem. I ma swoje prawa

autor: Patryk Słowik17.07.2017, 17:00
Dziecko, sąd, prawo

Zmiany proceduralne w zakresie uczestnictwa małoletnich w rozprawach to efekt petycji obywatelskiej złożonej przez niepełnoletniego Tymona Radzikaźródło: ShutterStock

 Małoletni będą mogli uczestniczyć w posiedzeniach sądu nie tylko w sprawach karnych, lecz także cywilnych i administracyjnych. Taką regułę wprowadza nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego i prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2017 r. poz. 1136), która obowiązuje od ostatniego piątku.

Z kolei nowelizacja kodeksu karnego (Dz.U. z 2017 r. poz. 773), która obowiązuje od ostatniego czwartku, zaostrza kary za przestępstwa dokonane na dzieciach.

Zmiany proceduralne w zakresie uczestnictwa małoletnich w rozprawach to efekt petycji obywatelskiej złożonej przez niepełnoletniego Tymona Radzika. Nie mógł on zrozumieć, dlaczego małoletni mogą uczestniczyć w charakterze publiczności w sprawach karnych, zaś nie mogą w administracyjnych. Nie należy przecież – zdaniem Radzika – gorzej traktować np. 17-letniego aktywisty społecznego, który chce czuwać nad tym, w jaki sposób wydatkują pieniądze władze samorządowe. Parlamentarzyści przyznali młodemu mężczyźnie rację. I nawet rozszerzyli jego wniosek o wprowadzenie możliwości uczestnictwa małoletnich również w postępowaniach cywilnych. Zasadą jednak będzie, że zgodę na obecność np. 17-latka na sali sądowej będzie musiał wyrazić przewodniczący składu.


Pozostało jeszcze 41% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane