Gersdorf: Sąd Najwyższy staje się sądem przy ministrze sprawiedliwości

13.07.2017, 15:41; Aktualizacja: 13.07.2017, 15:48
Pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf podczas konferencji prasowej

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf podczas konferencji prasowejźródło: PAP
autor zdjęcia: Radek Pietruszka

SN staje się sądem przy ministrze sprawiedliwości; najbardziej niepokoi bardzo duża władza ministra nad sędziami; to jest groźne - powiedziała w czwartek I prezes SN Małgorzata Gersdorf, oceniając projekt zmian w ustawie o SN autorstwa PiS.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:PAP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (29)

  • BoloiLolo(2017-07-24 06:31) Zgłoś naruszenie 00

    Straszliwa Buta i Arogancja u pani Gersdorf....!!!!Trzeba być zupełnym ślepcem że nie widzieć co się działa w Sądownictwie przez ostatnie 50 lat. Pytanie :::Dlaczego Sąd Najwyższy odrzucił i nie rozpatrzył ok.1500 KASACJI a ludzie wydali pieniądze rzucone w błoto...Draństwo grubego kalibru oraz zupełny brak poszanowania powszechnego interesu narodu i społeczeństwa....!!!!!!Napisałem to jako osoba bezpartyjna daleka od spekulacji i działalności politycznej.....!!!!Uwaga posiadam statut osoby pokrzywdzonej nadany przez Prokuraturę Okręgową w Łodzi.

    Odpowiedz
  • xxx(2017-07-15 23:02) Zgłoś naruszenie 00

    Po prokuratorach i sędziach może przyjść czas na urzędników sądów i prokuratur. Póki co Z. Ziobro może powoływać i odwoływać według "widzi mi się" dyrektorów sądów, ale może już wkrótce ze stanowiskami się pożegna się wielu urzędników w sądach i prokuraturach, przynajmniej sprawujących jakieś funkcje, a na ich miejsce powołają miernych, ale do bólu posłusznych, lojalnych i podporządkowanych partii rządzącej. Nie radzę nikomu, komu przyjdzie się pożegnać ze stanowiskiem, pójście z tym do sądu, bo po przeprowadzanych właśnie zmianach będzie to po prostu bezcelowe, raczej, jeśli ktoś pracuje w sądzie, albo w prokuraturze, a nie jest oddanych pisowcem, powinien już szukać innej pracy. Zresztą może dziś lepiej pracować u "prywaciarza", aniżeli na państwowej posadzie...

    Odpowiedz
  • ?(2017-07-15 09:31) Zgłoś naruszenie 00

    obłowiła się za te małe wypłaty jak tu żyć za 10.000 zł?

    Odpowiedz
  • RP(2017-07-14 20:31) Zgłoś naruszenie 132

    Ta pani jak widać nie wierzy w niezawisłość sędziów., uczciwy sędzia będzie uczciwy pod kazdymi rządami.

    Odpowiedz
  • sd- INFORMACJA I PREZES SN - DOT. SĘDZIÓW SN(2017-07-14 14:06) Zgłoś naruszenie 00

    [SENAT RP ,12.7.2017r (stenogram - fragment). Senator Jan Rulewski: Najpierw jednak pytanie trochę, powiedziałbym, poniżej pasa. Ale właśnie w trakcie pani wystąpienia dzwonił… (Głos z sali: Profesor.) …profesor z dużą praktyką – tak to określę. Kiedy dowiedział się, że ma nie przeszkadzać, to powiedział: a to jest komunistyczny sąd. To jest opinia nie tylko profesora. Wiele środowisk nawet tu, na tej sali, takie opinie wypowiada. Wobec tego pytanie, że tak powiem, geologiczne: ile osób w składzie Sądu Najwyższego w okresie minionego peerelu pełniło funkcje, powiedzmy, sędziego o wpływach, czyli prezesa sądu okręgowego, wojewódzkiego? A może też byli sędziami Sądu Najwyższego? To jest pierwsze pytanie. Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf: […] A od naukowej strony – jeżeli chodzi o tych sędziów Sądu Najwyższego, to ja taką granicę robię powyżej sześćdziesiątego roku życia. Bo nie wiem, jak inaczej. Miałam pytanie od pana senatora Jackowskiego. Nie ma go, a chciałam się zapytać, czego właściwie ono dotyczyło, tak dokładnie… Liczba sędziów orzekających w peerelu [PRL]… Było takie pytanie. Ja odpowiedziałam, że tych sędziów było 18 w jednej izbie i 18 w drugiej, czyli 36, i jeszcze paru w innej. Ale „orzekających w peerelu” to znaczy, że byli sędziami przed 1989 r. To są osoby powyżej sześćdziesiątego roku życia. Sędziowie Sądu Najwyższego to nie są bardzo młode osoby, to są raczej starsze osoby, bo tak kariera się toczy. A więc ci powyżej sześćdziesiątego roku życia to są tacy jak ja. To zaczynali pracę w 1975 r. Jak oni w 1970 r. skończyli… Ja mam 65 lat. Oni mają 60. To trochę później. To oni zrobili aplikację i poszli do sądu… (Senator Jan Rulewski: Ale chyba nie do Sądu Najwyższego.) Do rejonowego. Ale ja miałam pytanie o to, do jakiego. Wpisałam jakiego. Wszystko tam wpisałam. To państwo macie. Tych sędziów jest jak gdyby połowa. Ale to nie jest jakiś peerel. Nie można powiedzieć, że ja jestem pracownikiem peerelu. Chyba że można… Urodzona w 1952 r., to może można. Czyli, generalnie rzecz biorąc, taką listę zrobiłam, na okoliczność związaną z wiekiem powyżej 60 lat, na czerwiec 2016 r. Bo myślałam, że będzie obniżony wiek. Chciałam się przygotować do ewentualnych odpraw. Wyszło mi, że połowa Sądu Najwyższego byłaby zwolniona. (Senator Jan Rulewski: A ilu z nich pełniło kierownicze funkcje, bo…) Nikt nie pełnił, Panie Senatorze. No, jakie kierownicze funkcje? (Senator Jan Rulewski: No, takie są…) Z peerelu już nie ma żadnego, nikogo z tych, co tam dawniej orzekali. W 1989 r. to było w ogóle kilkunastu sędziów, którzy po zlikwidowaniu starego Sądu Najwyższego i stworzeniu nowego zostali wchłonięci. Nie ma, ale mówi się, że jesteśmy sędziami z peerelu.

    Odpowiedz
  • as(2017-07-14 05:55) Zgłoś naruszenie 205

    na emeryture 1500zl i nie kwiczec albo zabrac calkiem dosc nagrabili brzydula

    Odpowiedz
  • StAAbrA(2017-07-13 23:10) Zgłoś naruszenie 100

    Pies niesocjalizowany , powinien być prowadzony na smyczy - może być elektroniczna , mnie jest ganz egal .

    Odpowiedz
  • Bert(2017-07-13 21:42) Zgłoś naruszenie 155

    Nikt, kto decydował się na zawód prawniczy przed 1989r. nie powinien być dopuszczony do stanowisk prokuratorskich i sędziowskich.

    Odpowiedz
  • ewa(2017-07-13 21:13) Zgłoś naruszenie 226

    No przeciez PiS wprowadza standardy od zachodnich sąsiadów więc o co chodzi? Przecież to jest wzór dla lewakow, tvn i wybiorczej więc o co chodzi? A no jak nie wiadomo o co chodzi to wiadomo że chodzi o kasę i układy. W Niemczech minister sprawiedliwości ma o wiele szerszą władze nad całym wymiarem sprawiedliwosci. A Pani gersdorf która uważa się za Boga niech zacznie wyrywać kartki z kalendarza bo czas wracać na prowincję. Najskuteczniejszy sposób walki z mafią - odcięcie od pieniędzy

    Odpowiedz
  • 70+(2017-07-13 20:54) Zgłoś naruszenie 238

    Gersdorf tak się OBŁOWIŁA, że nie tylko na trumnę jej wystarczy. Takim p. nie życzę nic dobrego. Niech spojrzy w lustro!

    Odpowiedz
  • ghs(2017-07-13 20:18) Zgłoś naruszenie 1119

    Teraz będą mogli zamykać w kiciu każdego, kto się nie spodoba władzy i jednocześnie uniewinniać swoich, nawet jeśli się dopuszczą ciężkich przestępstw. Może nawet wkrótce będą budowane pierwsze obozy koncentracyjne, żeby było gdzie wywozić ludzi gorszego sortu, a zwolennicy PiS-u będą dalej krzyczeć: "Brawo PiS!" dopóki sami, z jakiegoś powodu tam nie trafią...

    Odpowiedz
  • Artur(2017-07-13 19:38) Zgłoś naruszenie 218

    Szanowna pani profesor G. Uwazam pania za osobe inteligentna, madra, ale o uczciwosci pani osadow i opinii moglibysmy dlugo, dlugo dyskutowac! Wszystko to jest jednak drugoplanowe - wobec realnej oceny sadownictwa w Polsce. Nie sadze, zeby pani az tak byla oderwana od zycia, zeby pani nie znala opini przecietnego Kowalskiego na temat sadownictwa w Polsce ! Ja wiem , ze jest to bardzo niewygodne dla pani, gdyz jest pani jednym z czolowych przedstawicieli "specjalnej kasty", ale zapewniam pania, ze jezeli powiem o tej specjalnej kascie, ze jest klasycznym przykladem przekretu i degregolady - to nie bedzie to stwierdzenie, zeby komukolwiek "dolozyc" - tylko - stwierdzenie faktu ! Pozdrawiam zyczac szanownej pani troche wiecej realizmu, samokrytyki, a nieco mniej zamozadowolenia!

    Odpowiedz
  • M(2017-07-13 19:38) Zgłoś naruszenie 90

    Stwierdziła M. Gersdorf, I Prezes SN.

    Odpowiedz
  • J.(2017-07-13 19:34) Zgłoś naruszenie 1017

    Ciekawe, czy ci, którzy wciąż bezmyślnie wrzeszczą: "Brawo PiS!" maja w ogóle świadomość tego, że Min. Z. Ziobro nie był w swojej karierze nawet asesorem, a ma olbrzymią władzę nad wszystkimi prokuratorami, a wkrótce będzie miał także nad sędziami.

    Odpowiedz
  • I pies zeżarł własny ogon--Inspektor Pracy(2017-07-13 19:31) Zgłoś naruszenie 262

    Uzasadnienie TK do Konstytucyjności wstecznie działajacej Ustawy o Emeryturach POmostowych ........ "„.”Dlatego osoby, które podejmowały pracę w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze przed 1 stycznia 1999 r. i po tej dacie funkcjonowały „w innym otoczeniu prawnym".......a czy funkcjonowali w lepszych warunkach pracy?..... No cóż TK zapomniał „inne otoczenie prawne „ że to Ich się również dotyczy podobnie jak sędziowie SN —Oni także byli tworzeni w innej rzeczywistości ,studia i prace rozpoczynali „w innej” a poza tym świetny tekst ,zawsze aktualny .Za dziesięć ,piętnaście lat będzie można kolejnym obecnie pracującym frajerom powiedzieć „pracowaliście w innej rzeczywistości” więc emerytury macie na śmietniku—nie ma dla Was. !!!-”wyartykułowali więc prawne perpetum mobile-zawsze sie samo będzie napędzać i zawsze bezie aktualne--..gratulacje dla sedziego TK

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • windykator(2017-07-13 18:34) Zgłoś naruszenie 287

    szanowna pani G .groźne to było to...że wypuszczaliście na wolność przestępców a zamykaliście za batoniki....

    Odpowiedz
  • Łodzianin(2017-07-13 18:19) Zgłoś naruszenie 246

    a w tej chwili czyje to są sądy, bo na pewno nie obywateli i nie dla obywateli tylko dla takich jak szanowna pani

    Odpowiedz
  • Czytelnik(2017-07-13 17:56) Zgłoś naruszenie 319

    Bardzo dobrze należy pogonić tych sędziów z lat 70 i 80 i wysłać ich na emerytury kapitałowe - takie jak otrzymuje lud pracujący. To oni poprzez swoje kolesiostwo nie oczyścili swojego środowiska i podobnych sędziów. Pan Erdogan w Turcji zrobił porządek z tego typu sitwą w ciągu jednego dnia.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Pogorzala(2017-07-13 17:49) Zgłoś naruszenie 1025

    Oczywistym jest, że takie projekty robi się w wakacje. Członkowie Komisji Europejskiej i innych instytucji są na urlopie i nie mają jak zareagować. Podobnie robił Putin, jak atakował inne kraje. Pozycja obywatela w starciu z aparatem represji państwa będzie żadna. Naprzeciwko prokurator podlegający politykowi, a orzeczenie wyda sędzia podległy temu samemu politykowi. Już to przerabialiśmy w ustroju słusznie minionym.

    Odpowiedz
  • Zib(2017-07-13 17:39) Zgłoś naruszenie 359

    Wszyscy, którzy osiagneli wiek emerytalny posrod sędziów wg ustawy ida na spoczynek. To ich tak wkurza, bo to same peerelowskie dziadygi pilnujace okroglostolowych synekur. Gersdorf.. papapapa!

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz