statystyki

Sędzia w środę, sędzia w sobotę. Sąd Najwyższy nietransparentny

autor: Patryk Słowik17.07.2017, 07:55; Aktualizacja: 17.07.2017, 10:22
sędzia

Model quasi-losowy za to występuje w izbie karnej. Jest tam lista sędziów. Każdy z nich ma przydzielony numerźródło: ShutterStock

W złożonym projekcie ustawy orzekających ma każdorazowo wyznaczać wybrany przez ministra prezes.  „Sprawy są przydzielane sędziom i asesorom sądowym losowo”. To jeden z kluczowych fragmentów uchwalonej w zeszłym tygodniu ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych.

Jak przekonywali w środę poseł Stanisław Piotrowicz i wiceministrowie sprawiedliwości Michał Wójcik oraz Patryk Jaki, tylko losowy przydział spraw gwarantuje transparentność. Nie zdarzą się sytuacje, gdy przewodniczący wydziału wyznaczy z pozamerytorycznych przyczyn konkretnego sędziego do danej sprawy.

„Przydziału spraw i wyznaczenia składu orzekającego dokonuje prezes Sądu Najwyższego kierujący pracą właściwej izby”. Tak z kolei stanowi art. 62 projektu ustawy o Sądzie Najwyższym, który posłowie PiS złożyli we środę do laski marszałkowskiej. Ci sami parlamentarzyści jednego dnia raz uważali, że niezbędne jest losowanie, a po kilku godzinach stwierdzili, że przydzielać sędziów do spraw powinni prezesi izb. Których – dopóki nie powoła ich prezydent – wyznaczy w minister sprawiedliwości.

Skąd taka różnica zdań? – Nie możemy porównywać sądu powszechnego z Sądem Najwyższym. Do tego drugiego trafia mniej spraw, sędziowie są wyspecjalizowani w konkretnych dziedzinach. Prezesi powinni więc korzystać z ich szczególnej wiedzy – tłumaczy adwokat Andrzej Matusiewicz, poseł PiS, reprezentant wnioskodawców.


Pozostało jeszcze 65% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane