statystyki

PG: Prezydent może pośrednio wkraczać w kompetencje sądu

autor: Małgorzata Kryszkiewicz12.07.2017, 07:44; Aktualizacja: 12.07.2017, 07:46
Pomysł marszałka spotkał się z krytyką przedstawicieli doktryny

Pomysł marszałka spotkał się z krytyką przedstawicieli doktrynyźródło: ShutterStock

Prawo łaski to uprawnienie prezydenta, które wykonuje on osobiście i bez ingerencji innych podmiotów. A Sąd Najwyższy nie może dokonywać interpretacji przepisów konstytucji w związku z wykonywaniem przez prezydenta prerogatywy. Takie tezy w stanowisku przekazanym Trybunałowi Konstytucyjnemu formułuje prokurator generalny.

Postępowanie zostało zainicjowane przez marszałka Sejmu, który uznał, że między głową państwa a SN doszło do sporu kompetencyjnego. Do takich wniosków skłoniła go wydana w końcu maja br. przez siedmioosobowy skład SN uchwała, w której stwierdzono, że prezydent nie może zastosować prawa łaski przed zapadnięciem w sprawie prawomocnego orzeczenia sądowego (sygn. akt I KZP 4/17).

Pomysł marszałka spotkał się z krytyką przedstawicieli doktryny. Wśród kontestujących decyzję Marka Kuchcińskiego był m.in. prof. Maciej Gutowski, który na łamach DGP tłumaczył, dlaczego nie można uznać racji marszałka.

– Istnieją tylko dwa spory kompetencyjne – pozytywny i negatywny. Ten pierwszy występuje wówczas, gdy dwa organy chcą wykonać to samo uprawnienie, a drugi, gdy żaden organ nie uznaje się za właściwy do jego wykonania. A przecież SN nie próbował wykonać prawa łaski za prezydenta. On jedynie rozstrzygnął w sprawie, że głowa państwa skorzystała z przysługującego jej uprawnienia w niewłaściwym momencie – wyjaśniał prof. Gutowski.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Trybunał Stanu(2017-07-12 09:08) Zgłoś naruszenie 80

    "Prezydent może pośrednio wkraczać w kompetencje sądu" - przecież akt łaski wobec Kamińskiego nie pośrednio a bezpośrednio wkracza w kompetencje sądu! Uchwała Sądu "nie ingeruje w prezydenckie prawo łaski, a jedynie stwierdza, że akt abolicji indywidualnej nie jest objęty tym pojęciem, a co za tym idzie, zastosowanie prawa łaski przed datą prawomocności wyroku nie wywołuje skutków procesowych"

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane