Jak zmusić niesłownego wspólnika spółki jawnej do realizacji umowy przedwstępnej

autor: Anna Borysewicz15.07.2017, 07:00
podpis, dokument, prawo, biznes, umowa

W sytuacji, w której zobowiązany do zawarcia sporządzonej w prawidłowy sposób umowy przyrzeczonej uchyla się od jej zawiązania, strona uprawniona może dochodzić jej realizacji.źródło: ShutterStock

Prowadzę ze wspólniczką spółkę jawną. W umowie przedwstępnej z 1 lutego 2017 r. (zawartej w formie pisemnej) zobowiązałyśmy się do zawarcia – najpóźniej do 1 czerwca 2017 r. – umowy sprzedaży (umowy przyrzeczonej). Na jej podstawie miałam sprzedać wspólniczce lub osobie przez nią wskazanej ogół moich praw i obowiązków w spółce za uzgodnioną cenę 100 tys. zł.

Wartość praw i obowiązków w spółce została ustalona na podstawie wyceny dokonanej w styczniu 2017 r. przez niezależnego rzeczoznawcę majątkowego na zlecenie spółki. Określono wówczas ogólną wartość majątku na 200 tys. zł. Na dokonanie wyceny wspólniczka wyraziła pisemną zgodę. Uchyliła się jednak od zawarcia umowy przyrzeczonej w wyznaczonym terminie. Co mogę zrobić w takiej sytuacji? Dodam, że umowa spółki dopuszcza możliwość zbycia udziałów, nie określając dodatkowych wymogów formalnych dla przeprowadzenia owej transakcji.

Zgodnie z art. 10 par. 1 i 2 kodeksu spółek handlowych (dalej: k.s.h.) ogół praw i obowiązków wspólnika spółki osobowej, a więc m.in. spółki jawnej (sp.j.), może być przeniesiony na inną osobę tylko wówczas, gdy umowa tej spółki tak stanowi, a przy założeniu, że kontrakt danego podmiotu nie zawiera odmiennych zapisów – wszyscy pozostali wspólnicy wyrazili na to pisemną zgodę.

Przed sądem

W świetle zaś art. 390 par. 2 kodeksu cywilnego (dalej: k.c.) w sytuacji, w której zobowiązany do zawarcia sporządzonej w prawidłowy sposób umowy przyrzeczonej uchyla się od jej zawiązania, strona uprawniona może dochodzić jej realizacji. W przypadku czytelniczki umowa przedwstępna z 1 lutego 2017 r. miała formę pisemną, zatem uzasadnia to roszczenie oparte na podstawie art. 390 par. 2 k.c. Skoro bowiem umowa jej sp.j. nie zawiera odmiennych zapisów w tym zakresie, to do przeniesienia przysługującego jej ogółu praw i obowiązków na inną osobę wystarcza forma pisemna. Taka natomiast została zachowana. Poza tym kontrakt podmiotu pozwala na zbycie udziałów. Przez złożenie podpisu pod umową przedwstępną wspólniczka wyraziła zgodę na zbycie przez czytelniczkę ogółu jej praw i obowiązków w spółce za kwotę 100 tys. zł.


Pozostało 89% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane