statystyki

Przedsiębiorca nawet po przekształceniu spłaca stare długi

autor: KT11.07.2017, 07:31; Aktualizacja: 11.07.2017, 10:53
podatki, firma, przedsiębiorca

Przekształcenie przedsiębiorcy prowadzącego biznes na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej w spółkę prawa handlowego powoduje wykreślenie go z odpowiedniego rejestruźródło: ShutterStock

Przedsiębiorca wykonujący działalność gospodarczą jako osoba fizyczna może zmienić formę prawną prowadzonego biznesu, przekształcając go w spółkę kapitałową. Kto wówczas odpowiada za zobowiązania powstałe do momentu przekształcenia?

Skutki, jakie powoduje przekształcenie formy prawnej prowadzonej działalności, wyjaśnił Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku wydanym 5 lipca 2016 r. (sygn. akt. II GSK 463/15). Otóż jedna z osób zaangażowana w sądowy spór argumentowała, że spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki przedsiębiorcy przekształcanego.

W związku z tym również w postępowaniu administracyjnym dotyczącym praw i obowiązków związanych z prowadzeniem działalności musi występować spółka przekształcona. Zatem przekształcony przedsiębiorca nie powinien dalej uczestniczyć w postępowaniu administracyjnym.


Pozostało jeszcze 59% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane