statystyki

NRA: Stawki dla równych i równiejszych

autor: Anna Krzyżanowska04.07.2017, 07:51; Aktualizacja: 04.07.2017, 08:21
Wskazuje się na prawne różnicowanie zasad wynagradzania prawników w Polsce

Wskazuje się na prawne różnicowanie zasad wynagradzania prawników w Polsceźródło: ShutterStock

Naczelna Rada Adwokacka negatywnie zaopiniowała projekty rozporządzeń w sprawie taks za prowadzenie – zarówno z urzędu, jak i z wyboru – spraw o świadczenie pieniężne z ubezpieczenia społecznego. Ministerstwo Sprawiedliwości zaproponowało, by te wynosiły odpowiednio 90 i 180 zł.

W projektach rozporządzeń mających na nowo uregulować tę materię tłumaczy, że oczekiwanym efektem noweli ma być zmniejszenie obowiązków finansowych ZUS. Dziś w dużej części tego typu spraw sądy zasądzają wynagrodzenie ustalane według wartości przedmiotu sporu, co bije po kieszeni zakład ubezpieczeń w razie przegranej.

„W ocenie Naczelnej Rady Adwokackiej zaproponowane w projektach kwoty stawek (...) nie pozwalają nawet na pokrycie kosztów, jakie ponosi pełnomocnik procesowy w związku z prowadzeniem tego rodzaju czasochłonnych i zazwyczaj skomplikowanych spraw” – czytamy w uchwale.


Pozostało jeszcze 51% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • Luk(2017-07-04 13:28) Zgłoś naruszenie 31

  Faktycznie są równi i równiejsi. Pani Sadurska zarabia 90 tys. zł, a adwokat za prowadzenie sprawy będzie zarabiał 90 zł. ZUS powinien skupić się na tym, aby nie przegrywać spraw sądowych. Dlaczego to radcowie i adwokaci mają płacić za błędy ZUSu?

  Odpowiedz
 • Znowu coś źle(2017-07-04 09:42) Zgłoś naruszenie 20

  Aż się chce przypomnieć "Folwark zwierzęcy". Kto czytał, to wie o co chodzi. Widać taki mamy kraj... Czemu się potem dziwić, ze tyle ludzi go opuszcza? Choć ZUS akurat sobie poradzi.

  Odpowiedz
 • wjw(2017-07-04 16:39) Zgłoś naruszenie 01

  NRA obudziła się o wiele za późno...

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane