statystyki

Pytanie o uwolnienie się spod dozoru elektronicznego wciąż otwarte

26.06.2017, 07:22; Aktualizacja: 26.06.2017, 08:41
prawo, Temida, sąd, wyrok, orzeczenie, sądownictwo

Prawoźródło: ShutterStock

- W momencie popełnienia czynu obowiązywała ustawa o dozorze elektronicznym, zgodnie z którą była to jedna z form kary pozbawienia wolności. Natomiast w momencie orzekania przez sąd I instancji dozór elektroniczny był karą ograniczenia wolności - mówi Michał Laskowski sędzia, rzecznik prasowy Sądu Najwyższego.

W ubiegłym tygodniu Sąd Najwyższy wystąpił w dość nietypowej dla siebie roli, sądu odwoławczego, i wydając wyrok w sprawie, którą przejął do swojego rozpoznania. Dotyczyła ona samouwolnienia się spod dozoru sprawowanego za pomocą elektronicznej bransolety. Pierwotnie, zanim SN przejął sprawę, miał tylko odpowiedzieć na przedstawione mu zagadnienie prawne dotyczące wykładni art. 242 par. 1 kodeksu karnego i możliwości jego stosowania do osób, które łamią zasady związane w wykonywaniem kary w SDE. Tego się jednak nie dowiedzieliśmy.

Już siódemkowy skład wyznaczony do podjęcia uchwały, decydując się na przejęcie sprawy przez SN, zwracał uwagę, że w przedmiotowej sprawie zostały pominięte przepisy intertemporalne. W momencie popełnienia czynu obowiązywała ustawa o dozorze elektronicznym, zgodnie z którą była to jedna z form kary pozbawienia wolności. Natomiast w momencie orzekania przez sąd I instancji dozór elektroniczny był karą ograniczenia wolności. Z tego powodu należało zgodnie z art. 4 k.k. zastosować przepisy względniejsze dla sprawcy. Sąd Najwyższy zdecydował więc tak samo jak sąd rejonowy o uniewinnieniu, choć powodem tego nie była wykładania art. 242 par. 1 k.k., lecz konieczność zastosowania art. 4 k.k.

Skoro przestępstwo z art. 242 par. 1 k.k. może popełnić osoba pozbawiona wolności, to nie można go popełnić, gdy SDE jest karą ograniczenia wolności. O dziwo, część mediów odebrała wyrok w ten sposób, jakoby SN przesądził, że samouwolnienie spod elektronicznej bransolety jest przestępstwem takim samym jak ucieczka z więzienia.


Pozostało jeszcze 50% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane