Dokument dotyczy platform internetowych (tzw. online platforms), np. portali aukcyjnych, sklepów internetowych i serwisów oferujących przejazdy czy wynajem pokoi hotelowych.
"W rezolucji chcieliśmy zawrzeć zasadnicze kwestie poruszane w kontekście platform online: precyzyjną definicję, kwestię odpowiedzialności, podatki, nieuczciwe praktyki i potrzebę dostosowania prawa do świata internetowego" - powiedział europoseł Philippe Juvin z Europejskiej Partii Ludowej (EPL).
W przyjętym dokumencie PE podkreśla, że Komisja Europejska powinna zająć się badaniem m.in. stosowanych przez takie portale algorytmów, które mogą być wykorzystywane do nielegalnych praktyk konkurencyjnych czy nielegalnego gromadzenia informacji o użytkownikach. Według europosłów KE powinna też wyjść z propozycją stworzenia równych warunków konkurencyjnych dla firm oferujących usługi i produkty online oraz tych, którzy robią to poza internetem. Europarlamentarzyści oczekują też, że KE zdefiniuje i doprecyzuje procedury usuwania nielegalnych treści i towarów z internetu.
Same platformy internetowe - według rezolucji - powinny zapewnić użytkownikom prywatność i dostarczać im dokładne informacje. Według PE, powinny one precyzyjnie informować internautów o tym, jakie ich dane są gromadzone i jak będą wykorzystane. Powinny oferować klientom jasne i uczciwe warunki, prezentowane w sposób przyjazny dla użytkownika, unikając złożonej terminologii.
"Musimy promować rozwój internetowych platform w Europie i wzmocnić ich zdolność do zwiększenia skali działania i konkurowania na skalę światową. Równe warunki działania, środowisko przyjazne innowacjom i przyszła infrastruktura są kluczem do sukcesu. Również zaufanie użytkowników jest niezbędne dla rozwijającej się gospodarki platform cyfrowych" - zaznaczyła w czwartek posłanka Henna Virkkunen (EPL).