statystyki

Pytania o egzekucję z nieruchomości rolnych nadal bez odpowiedzi

autor: Łukasz Cudny, Helena Czechowska05.06.2017, 08:02; Aktualizacja: 05.06.2017, 09:25
rolnik, rolnictwo, pole,uprawa, farmer

Naturalne wydaje się, że kontrola potencjalnych nabywców nieruchomości rolnych powinna nastąpić jeszcze przed przystąpieniem do licytacji

 18 maja 2017 r. zapadła długo wyczekiwana uchwała Sądu Najwyższego (III CZP 13/17), dotycząca stosowania w postępowaniu egzekucyjnym ograniczeń w nabywaniu nieruchomości rolnych przewidzianych ustawą z 11 kwietnia 2013 r. o kształtowaniu ustroju rolnego (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 2052 ze zm.). Sąd Najwyższy, odpowiadając na przedstawione zagadnienie prawne, rozwiązał problem czasowego stosowania regulacji do postępowań egzekucyjnych wszczętych przed 30 kwietnia 2016 r.

W ocenie SN do egzekucji z nieruchomości rolnej wszczętej przed tym terminem nie stosuje się obostrzeń wynikających z ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego w brzmieniu ustalonym przez ustawę o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz zmianie niektórych ustaw.

Stosowanie ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego do egzekucji z nieruchomości rolnych nadal rodzi wiele innych problemów, które do tej pory nie zostały rozstrzygnięte.

Sąd Najwyższy nie udzielił bowiem odpowiedzi na najbardziej interesujące pytanie dotyczące tego, na jakim etapie postępowania egzekucyjnego powinna nastąpić weryfikacja potencjalnych nabywców nieruchomości rolnej. Inną ważną kwestią jest także to, jaki organ egzekucyjny byłby uprawniony do weryfikacji potencjalnych nabywców nieruchomości.


Pozostało jeszcze 73% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • StAAbrA(2017-06-05 09:31) Zgłoś naruszenie 01

    Egzekucje z nieruchomości rolnych (dopiero) , się zaczną , gdy minie 5-10 lat od zakończenia stosownych programów - też rolnych ... No , chyba , że beneficjenci nie wyrobią się z konsumpcją - czego im życzymy .

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane