statystyki

Prezydent nie mógł ułaskawić Mariusza Kamińskiego

autor: Małgorzata Kryszkiewicz01.06.2017, 07:47; Aktualizacja: 01.06.2017, 08:03
Jak to wynika z wczorajszej uchwały SN, precedens ten był niezgodny z konstytucją. Sędziowie uznali, że z treści art. 139 konstytucji nie da się wywieść kompetencji prezydenta do stosowania prawa łaski, jeszcze zanim w sposób ostateczny na temat winy oskarżonego wypowiedzą się sądy

Jak to wynika z wczorajszej uchwały SN, precedens ten był niezgodny z konstytucją. Sędziowie uznali, że z treści art. 139 konstytucji nie da się wywieść kompetencji prezydenta do stosowania prawa łaski, jeszcze zanim w sposób ostateczny na temat winy oskarżonego wypowiedzą się sądyźródło: ShutterStock

 Stosując akt łaski wobec osoby, która nie została skazana prawomocnym wyrokiem, prezydent wszedł w nie swoje buty. W ten sposób zaingerował w sprawowanie wymiaru sprawiedliwości. A ta kompetencja przysługuje tylko sądom. Takie wnioski płyną z wczorajszej uchwały składu siedmiu sędziów Sądu Najwyższego.

Uchwała to efekt postanowienia, które 7 lutego br. wydał SN w składzie trzech sędziów. Wówczas to nie doszło do rozpatrzenia kasacji oskarżycieli posiłkowych złożonych w sprawie byłego kierownictwa CBA, w tym obecnego koordynatora ds. służb specjalnych Mariusza Kamińskiego. Sędziowie uznali, że pojawiły się zagadnienia prawne wymagające wykładni. Jedno z nich dotyczyło wątpliwości, czy art. 139 konstytucji pozwala prezydentowi nadać prawu łaski kształt abolicji indywidualnej. To właśnie z abolicją (a więc żądaniem umorzenia toczącego się postępowania), a nie klasycznym darowaniem kary, mieliśmy do czynienia w sprawie byłego kierownictwa CBA. Był to precedens – nigdy wcześniej głowa państwa z takiego instrumentu nie korzystała.

I, jak to wynika z wczorajszej uchwały SN, precedens ten był niezgodny z konstytucją. Sędziowie uznali, że z treści art. 139 konstytucji nie da się wywieść kompetencji prezydenta do stosowania prawa łaski, jeszcze zanim w sposób ostateczny na temat winy oskarżonego wypowiedzą się sądy. Bo to one, zgodnie z art. 175 ustawy zasadniczej, mają monopol na sprawowanie w Polsce wymiaru sprawiedliwości.

– My nie kwestionujemy kompetencji głowy państwa wynikającej z art. 139 konstytucji – zapewnił, uzasadniając uchwałę, Jarosław Matras, sędzia sprawozdawca i jednocześnie przewodniczący składu orzekającego. Jak jednak podkreślił, sędziowie nie żyją w pustce.


Pozostało 53% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (48)

 • Inspektor Pracy(2017-06-01 13:58) Zgłoś naruszenie 3815

  ..Czy Wy naprawde POmyleńcy myslicie że My zwykli Obywatele nie mamy nic ważniejszego do roboty niż gonienie za gościem który zamykał przestepców takich jak Wy. POpatrzcie na POlitycznego zlodzieja Tuska ,jego POmocnice Kopacz. --co Oni zrobili ludziom zatrudnionym od 15r zycia zmuszajac do 52 lat pracy ! ogłaszajac jednocześnie : Policji i wojsku nie można zmienić wieku emerytalnego w trakcie gry ,tak się nie godzi-- tylko dla nowo-wstępujących "--a co z robotnikami -- nie licząc Ich nadgodzin i pracy w szkodliwych.Co z tymi których okradl wstecznie z pracy za warunki szkodliwe i niebezpieczne?...Jak do tego dodamy ,że „Kogo lekarz nie dopuści na zajmowanym stanowisku (np ze starości lub zdrowia ) do dalszej pracy można zwolnić bez wypowiedzenia z pracy (wyrok SN z 16 grudnia 1999r. sygn .akt I PKN 469/99 )”-- bez renty ani emerytury co już jest grozą-- a wszystko to o czy przypominam ponownie klepnął ten dyspozycyjny Wasz Trybunał Wykształciuchów, a pamiętacie jak wyrzuciliście kilka milionów podpisów zebranych przez Solidarność w sprawie wieku emerytalnego ,a pamiętacie co ogłosił w tej sprawie Wasz dyspozycyjny Rezydent Komorowski --gdy poczuł ,że przez to przegra z Panem Prezydentem Duda drugą turę wyborów. .. Kim jest ta Kopacz która popierając to wszystko , tak wielu ludzi skazała na egzystencje lub nie dożycie emerytury y. .. Kim Ona jest: -Lekarzem POlskiego obozu pracy w stylu Oświęcim? -wówczas i obecnie ludzie muszą udawać, że zdrowie mają OK gdyż inaczej Kaput. Codziennie spotykam ludzi którzy takich jak Oni przeklinają z nienawiścią!

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • pip(2017-06-01 09:01) Zgłoś naruszenie 269

  jeśli nie zgodzić się z SN to równie dobrze Prezydent mógłby ułaskawić osobę ledwo co postawioną w stan oskarżenia, czyli taką której prokurator właśnie postawił zarzuty, albo osobę ledwo podejrzaną, której prokurator jeszcze nie przedstawiłł zarzutów. i tu powstaje pytanie czy konstytucja daje prezydentowi prawo stawiania ludzi poza systemem wymiaru sprawiedliwości? tj. czy prezydent swoimi decyzjami może sprawić że dana osoba będzie w zasadzie bezkarna niezależnie od tego co zrobi? czy społeczeństwo nie ma prawa dowiedzieć się czy dana osoba popełniła przestępstwo czy też niesłusznie ją oskarżono? czy obywatel pokrzywdzony przestępstwem nie może dochodzić swoich praw w procesie karnym, bo prezydent stosuje akt łaski? sprawa jest medialna i polityczna i dlatego budzi takie emocje.....ale niech każdy sobie odpowie na pytanie czy gdyby sprawa dotyczyła gwałtu na jego córce albo wnuczce, to czy pogodziłby się z ułaskawieniem oskarżonego jeszcze przed wyrokiem sądu odwoławczego?

  Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz
 • Komorowski dał by radę....(2017-06-01 09:37) Zgłoś naruszenie 2522

  Ale PIS zabrał się za Sędziów ..... więc kłody pod nogi . Bo jest tylko ogólny zapis w Konstytucji i nie ma do ułaskawień przepisów wykonawczych - dotychczas Prezydenci ułaskawiali jak chcieli i nikt brudnych paluchów tam nie pchał.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • czytelnik(2017-06-01 08:52) Zgłoś naruszenie 2520

  ten Prezydent to wg niektórych nic nie może, za to poprzednicy ułaskawiali bandziorów i krzyku nie było, ach ci sędziowie

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Zib(2017-06-01 14:30) Zgłoś naruszenie 2218

  SN wlazl w prerogatywy prezydenta i nie ma umocowania prawnego sadzic takie werdykty. Nadzwyczajna kasta broni swoich interesow jak może. Ale i tak jest na przegranej pozycji. Nie pomogą donosy do lewackiej EU. Trojpodzial wladzy istnieje i SN właśnie ją łamie... Chlopaki w togach wiedzą, ze na nic ich wysilki ale liczą na zadyme polityczną...może coś ugrają, a może jeszcze bardziej się pogrązą?

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Asesor(2017-06-01 09:15) Zgłoś naruszenie 2125

  Szanwna Pani redaktor powinna jeszcze zaznaczyć, że SN wyręczył w tym przypadku Trybunał Konstytucyjny. Czy mógł to zrobić?.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • mg(2017-06-01 11:48) Zgłoś naruszenie 181

  Pan Duda w 2011 r. mówił: Każde ułaskawienie może budzić kontrowersje, bo taka jest natura tej instytucji. Ułaskawia się osoby, uznane przez sądy za winne. Ułaskawienie nie jest uniewinnieniem.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • TvKB(2017-06-01 11:59) Zgłoś naruszenie 179

  Konstytucja w Art. 139.1. stanowi: ”Prezydent Rzeczpospolitej stosuje prawo łaski.” Prerogatywa konstytucyjna Prezydenta do stosowania prawa łaski, wsparta również Art. 8.2. konstytucji, który wyraźnie stwierdza, że przepisy konstytucji stosuje się bezpośrednio, jest w swoim zakresie obszerniejsza, niż ułaskawienie skazanych prawomocnym wyrokiem sądowym. Słowo łaska ma również znaczenie „przywileju, uprawnienia, korzyści, odpustu, darowania, etc.” Wystarczy przetłumaczyć słowo łaska na łacinę: gratia, misericordia; na angielski: grace, favour, mercy, pardon; na niemiecki: Gnade; na hiszpański: gracia, na włoski: grazia; na francuski: grâce, merci; na rosyjski: миилость, благосклоинность; aby doczytać się dalszych znaczeń słowa łaska. Jakiekolwiek ograniczenie jego zakresu, bądź doprecyzowanie, np. na kanwie KPK, jako aktu prawnego niższej rangi, przez kogokolwiek jest, wedle mojej opinii, w świetle Art. 8.1. konstytucji, jako aktu prawnego najwyższej rangi w RP, prawnie nieskuteczne. Jakiekolwiek zawężenie prerogatywy Prezydenta przez kogokolwiek wymagałoby przedniej nowelizacji konstytucji i odpowiednich większości konstytucyjnych w parlamencie. W komentarzu do Art. 139 konstytucji prof. Banaszaka z Europa-Universität Viadrina, Frankfurt/Oder można się doczytać, że jest "(...) dopuszczalne uwolnienie od odpowiedzialności karnej zanim nastąpi prawomocne orzeczenie kary" (por. np L. Gardocki, Prawo karne). "Prezydent stosując prawo łaski, nie jest związany żadnymi przepisami określającymi przesłanki tego aktu. (...) Akt łaski nie wymaga uzasadnienia i nie podlega kontroli ze strony jakiegokolwiek organu władzy publicznej". Argumentum a maiori ad minus: Skoro Prezydent może stosować prawo łaski wobec skazanego, tym bardziej może skorzystać z tej prerogatywy w stosunku do oskarżonego, lecz nie prawomocnie skazanego.

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • Inspektor Pracy(2017-06-01 13:55) Zgłoś naruszenie 1711

  Czy Wy naprawde POmyleńcy myslicie że My zwykli Obywatele nie mamy nic ważniejszego do roboty niż gonienie za gościem który zamykał przestepców takich jak Wy. POpatrzcie na POlitycznego zlodzieja Tuska ,jego POmocnice Kopacz. --co Oni zrobili ludziom zatrudnionym od 15r zycia zmuszajac do 52 lat pracy ! ogłaszajac jednocześnie : ” Policji i wojsku ,także SBkom --nie można nie licząc Ich nadgodzin i pracy w szkodliwych.Jak do tego dodamy ,że „Kogo lekarz nie dopuści na zajmowanym stanowisku (np ze starości lub zdrowia ) do dalszej pracy można zwolnić bez wypowiedzenia z pracy (wyrok SN z 16 grudnia 1999r. sygn .akt I PKN 469/99 )”-- bez renty ani emerytury co już jest grozą-- a wszystko to o czy przypominam ponownie klepnął ten dyspozycyjny Wasz Trybunał Wykształciuchów, a pamiętacie jak wyrzuciliście kilka milionów podpisów zebranych przez Solidarność w sprawie wieku emerytalnego ,a pamiętacie co ogłosił w tej sprawie Wasz dyspozycyjny Rezydent Komorowski --gdy poczuł ,że przez to przegra z Panem Prezydentem Duda drugą turę wyborów. .. Kim jest ta Kopacz która popierając to wszystko , tak wielu ludzi skazała na egzystencje lub nie dożycie emerytury y. .. Kim Ona jest: -Lekarzem POlskiego obozu pracy w stylu Oświęcim? -wówczas i obecnie ludzie muszą udawać, że zdrowie mają OK gdyż inaczej Kaput. Codziennie spotykam ludzi którzy takich jak Oni przeklinają z nienawiścią!

  Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
 • caryca katarzyna (2017-06-01 09:01) Zgłoś naruszenie 1514

  jaki prezes taki rezydent. adrian z ciebie to nieludzki " doktur" a nie doktor prawa.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • gal(2017-06-01 08:20) Zgłoś naruszenie 1518

  Argument, że Prezydent może zastosować prawo łaski jedynie wobec osoby prawomocnie skazanej bo do tego czasu jest ona niewinna więc nie ma takiej potrzeby skoro by go uznać za jedynie logiczny to będąc konsekwentnym żaden sąd nigdy nie mógł by wydać wyrku uniewinniającego kogokolwiek ponieważ każdy jest niewinny do czasu prawomocnego wydania wyroku skazującego !

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • stiv(2017-06-01 20:51) Zgłoś naruszenie 158

  Nie wasze doczekanie Prezydent nie zlamal konstytucji.Koniec kropka.SN nie wskazal w wykladni art.To co powiedzial to ble.ble.I bicie piany.Reforma sadow i tak bedzie

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • emeryt(2017-06-01 15:12) Zgłoś naruszenie 1221

  Kolejny raz złamał Konstytucję, a SN odpowiedział na zagadnienie prawne , czego nie czyni TK. duktor nauczek prawnych jest cieniasem............................

  Odpowiedz
 • qutwa(2017-06-01 08:39) Zgłoś naruszenie 1115

  Prezydent chciałby rozdawać licencję na zabijanie i mieć własnych Jamsów Bondów. Pomarzyć dobra rzecz :) nie zabieramy mu i tego.

  Odpowiedz
 • Andrzej Jan Przyborowski(2017-06-01 21:20) Zgłoś naruszenie 97

  Moim zdaniem, Art. 42 ust. 2 zdanie pierwsze Konstytucji RP stanowi, że każdy, przeciw komu prowadzone jest postępowanie karne, ma prawo do obrony we wszystkich stadiach postępowania. Natomiast z art. 176 ust. 1 wynika wprost, że postępowanie sądowe jest co najmniej dwuinstancyjne. Skoro postępowanie sądowe jest co najmniej dwuinstancyjne, to znaczy, że do czasu wydania prawomocnego wyroku władzę sądowniczą sprawuje tylko i wyłącznie Sąd. Jakakolwiek "aktywność" Prezydenta RP w postępowaniu międzyinstancyjnym moim zdaniem stanowi nieuprawnioną ingerencję w wymiar sprawiedliwości, który sprawują w Rzeczypospolitej Sąd Najwyższy, sądy powszechne, sądy administracyjne oraz sądy wojskowe (art. 175 ust. 1 Konstytucji RP). Skoro sam oskarżony/oskarżeni skutecznie zaskarżyli wyrok Sądu I instancji, to tym samym dał/dali wyraźny sygnał, że chcą skorzystać z przysługujących im praw, o których była mowa powyżej. Zachowanie Prezydenta RP de facto pozbawiło ich tego prawa, bowiem tylko merytoryczne i prawomocne orzeczenie Sądu jako władzy odrębnej i niezależnej (art. 173 Konstytucji) może uwolnić oskarżonego/oskarżonych od wszelkich spekulacji. Najważniejsze, aby każdy robił to, do czego został powołany. Innymi słowy należy racjonalnie, a nie politycznie podchodzić do pewnych spraw. Nikt nie jest w stanie powiedzieć jakie orzeczenie by zapadło lub zapadnie w Sądzie II instancji. Jednak gdyby doszło do skazania, wówczas Prezydent RP może skorzystać ze swoich uprawnień. Jednak zanim to uczyni niech pozwoli Sądowi należycie wykonać swoją pracę. Andrzej Jan Przyborowski p.s. nie mam bladego pojęcia o polityce i nie opowiadam się, za żadną opcją/partią polityczną

  Odpowiedz
 • rr(2017-06-02 07:53) Zgłoś naruszenie 75

  Skoro prezydent może ułaskawić prawomocnie skazanego - czyli takiego co do którego mamy już domniemanie winy, to tym bardziej powinien móc ułaskawić osobę, która w najgorszym dla niej wypadku zostanie uznana za prawomocnie skazanego. Jedyną osobą, która mogłaby w tym przypadku protestować jest sam oskarżony. Jeśli tego nie robi, to znaczy, że ułaskawienie jest ważne. Z resztą wystarczy, że oskarżony nie odwoła się od wyroku I instancji i już będzie wyrok prawomocny. Więc cały ten problem to zwykłe bicie piany. Kolejny pretekst, żeby zaatakować prezydenta.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • gens(2017-06-02 07:42) Zgłoś naruszenie 59

  He, he widać jak armia pis trolii ruszyła z koszar. Te posty "Pan Prezydent rto", "Pan Prezydent tamto" a klękacie i żegnacie się trzy razy zanim napiszecie. A co na to Wielki Przywódca, Ukochany Gensek ? Nie piszecie?

  Odpowiedz
 • Obywatele(2017-06-02 14:56) Zgłoś naruszenie 31

  ...Czy Wy naprawde POmyleńcy myslicie że My zwykli Obywatele nie mamy nic ważniejszego do roboty niż gonienie za gościem który zamykał przestepców takich jak Wy. POpatrzcie na POlitycznego zlodzieja Tuska ,jego POmocnice Kopacz. --co Oni zrobili ludziom zatrudnionym od 15r zycia zmuszajac do 52 lat pracy ! ogłaszajac jednocześnie

  Odpowiedz
 • Supermen(2017-06-03 08:32) Zgłoś naruszenie 10

  Skoro prawo łaski stosuje się do osądzonych i skazanych, to znaczy że stosując to prawo do konkretnej osoby uznano ją za winną i skazaną. Wychodzi na to że Prezydent sam uznał za winnego i ułaskawił

  Odpowiedz
 • s.d.-prawo łaski(2017-06-04 08:53) Zgłoś naruszenie 00

  Uchwała składu 7 sędziów Sądu Najwyższego z dnia 31 maja 2017 r. I KZP 4/17 podjęta została na podstawie art. 59 ustawy z dnia 23 listopada 2002 r. o Sądzie Najwyższym, a nie na podstawie art. 441 ustawy - Kpk. Skład 7 sędziów SN uchwalił, że zastosowanie prawa łaski przed datą prawomocności wyroku nie wywołuje skutków procesowych, lecz nie postanowił o nadaniu tej uchwale mocy zasady prawnej. Omawiana tu uchwała jest w sprawie II KK 313/16 toczącej się przed Sądem Najwyższym nie wiążąca, gdyż nie ma do niej zastosowania art. 441 paragraf 3 Kpk. Słusznie SN w postanowieniu II KK 313/16 z dnia 7.2.2017 r. przyjął, że akt łaski ma „charakter ostateczny, niewzruszalny, trwały i nie może być odwołany, nawet wówczas gdyby jego uzyskanie było wynikiem przestępstwa lub wprowadzenia głowy państwa w błąd. Ułaskawiony nie może odmówić jego przyjęcia. […] decyzja Prezydenta RP rozstrzyga całość zagadnienia ujętego w akcie łaski w sposób niepodlegający kontroli jakiegokolwiek organu państwa“.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane