statystyki

Firma skontaktuje się z sądem tylko przez internet. Ma być szybciej i prościej

autor: Patryk Słowik30.05.2017, 07:52; Aktualizacja: 30.05.2017, 08:12
Sądy będą otrzymywały dokumenty za pośrednictwem systemu, na dodatek w części wykonującego pracę za ludzi

Sądy będą otrzymywały dokumenty za pośrednictwem systemu, na dodatek w części wykonującego pracę za ludziźródło: ShutterStock

Wprowadzenie obowiązku składania wszystkich wniosków do rejestru przedsiębiorców KRS z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego oraz konieczność składania sprawozdań finansowych w postaci elektronicznej w odpowiednim formacie danych to najważniejsze dla przedsiębiorców zmiany w planowanej nowelizacji ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym. Prace nad projektem zakończyło właśnie Ministerstwo Sprawiedliwości.

Urzędnicy w resorcie Zbigniewa Ziobry mówią wprost: funkcjonujący od 16 lat Krajowy Rejestr Sądowy zjada własny ogon. System, który powinien ułatwiać prowadzenie biznesu w Polsce i zapewniać pewność obrotu, jest utrapieniem dla wszystkich. Przedsiębiorcy narzekają na skomplikowane procedury i długie oczekiwanie na wpis. Sądy rejestrowe są zaś zalewane wielką liczbą wniosków, przez co od dnia otrzymania pisma do jego rozpoznania mija niekiedy nawet pół roku. Za co zresztą trudno winić orzekających, gdyż ze statystyk wynika, że w sądach rejestrowych na jednego pracownika w najgorętszym okresie roku, gdy spływają sprawozdania finansowe, przypada nawet 100 spraw dziennie.

Dlatego Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiada dużą reformę funkcjonowania KRS. Próby te podejmował już poprzedni rząd, wspominano o tym także na początku obecnej kadencji. Dopiero teraz jednak legislacyjna machina ruszyła i, jak słyszymy w MS, już nic jej nie stanie na przeszkodzie.

Koniec z papierowymi listami


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane