statystyki

Sprawy o wykroczenia przedawnią się później

autor: Piotr Szymaniak30.05.2017, 07:00; Aktualizacja: 30.05.2017, 09:26
sąd

Liczba umorzonych postępowań w powodu przedawnienia rośnie z roku na rok. Jeśli chodzi o wykroczenie przeciwko bezpieczeństwu i porządkowi w komunikacji, w 2013 roku było 520 przypadkówźródło: ShutterStock

Policja czy Inspekcja Transportu Drogowego będą miały więcej czasu na ukaranie za wykroczenie. Karalność takich czynów przedawni się po trzech, a nie po dwóch latach.

Zmiana art. 45 kodeksu wykroczeń to tzw. lex Frog. Ministerstwo Sprawiedliwości nie kryło bowiem, że do zmiany przepisów w znacznej mierze przyczyniła się właśnie głośna sprawa pirata drogowego o tym pseudonimie. Urządził on sobie rajd drogą krajową nr 7, podczas którego uzbierał 81 wykroczeń drogowych. Nie został jednak za nie ukarany, ponieważ doszło do przedawnienia, zanim sąd drugiej instancji rozpoznał sprawę.

Co do zasady, przedawnienie wykroczeń następuje po roku. Chyba że przed upływem 12 miesięcy zostanie wszczęte postępowanie – wówczas wykroczenie przedawnia się po dwóch latach. Jako że bieg przedawnienia liczony jest od momentu popełnienia czynu, to im później zostanie wszczęte postępowanie, tym mniejsza jest szansa na uzyskanie prawomocnego rozstrzygnięcia przed upływem tego terminu. Zwłaszcza że na bieg terminu przedawnienia nie mają wpływu odraczanie i przerywanie rozpraw czy uchylenie wyroku w drugiej instancji i zwrot sprawy do ponownego rozpoznania.

To oznacza, że nawet jeżeli w dacie orzekania w pierwszej instancji przedawnienie jeszcze nie nastąpiło, ale obwiniony wystąpi z apelacją i wówczas upłynie termin przedawnienia, musi dojść w sądzie odwoławczym do uchylenia wyroku i umorzenia postępowania. Nawet gdyby skarżący cofnął swój środek odwoławczy.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • wieloszczet(2017-05-30 13:18) Zgłoś naruszenie 00

    za wykroczenia proponuję karę mandat za każde wykroczenie tej samej kategorii na przestrzeni np. roku powiększany o kolejne 50% poprzedniego mandatu itd punkty karne nie sprawdzają się z powodu wiadomo jakiego można też polepszyć jakość badania TUV dołączając obowiązek sprawdzania jakości tłumienia wydawanych odgłosów przez opony (!) i tłumiki wydychanej spaliny (lubię motocykle, ale wycie po nocy miażdży rozsądek)

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane