statystyki

Właściwość sądu można zmienić, ale umowę muszą podpisać obie strony

autor: Marcin Nagórek30.05.2017, 08:44; Aktualizacja: 30.05.2017, 10:20
Przedsiębiorca powinien rozważyć złożenie zażalenia na postanowienie sądu rejonowego, z przywołaniem opisanej wyżej argumentacji, do właściwego miejscowo sądu okręgowego.

Przedsiębiorca powinien rozważyć złożenie zażalenia na postanowienie sądu rejonowego, z przywołaniem opisanej wyżej argumentacji, do właściwego miejscowo sądu okręgowego.źródło: ShutterStock

Skierowałem pozew przeciwko kontrahentowi – dużej firmie przewozowej – o zapłatę 5 tys. zł. Sąd w Warszawie przekazał go jednak do sądu w Poznaniu, w uzasadnieniu podając, że zawarta była umowa o ustaleniu właściwości tamtejszego sądu. Tyle że zapis o tym pojawił się nie w umowie ramowej na usługi przewozowe, ale został wpisany w treść pojedynczego zlecenia (na jedną usługę). Co więcej, nie zostało ono podpisane przez nas (jest tylko wydruk). Zależy mi, aby sprawa toczyła się w sądzie w Warszawie, gdzie prowadzę firmę. Czy w tej sytuacji mam podstawę do odwołania się od decyzji sądu?

Z przedstawionego opisu wynika, że istnieją podstawy do podważenia orzeczenia sądu rejonowego o przekazaniu sprawy do sądu w Poznaniu.

Przepisy pozwalają stronom umówić się na piśmie, że spór już wynikły lub spory mogące wyniknąć w przyszłości z oznaczonego stosunku prawnego poddane zostaną do oceny sądowi pierwszej instancji, który według ustawy nie jest miejscowo właściwy. Tak wynika z art. 46 par. 1 kodeksu postępowania cywilnego (dalej: k.p.c.). Strony mogą również ograniczyć umową pisemną prawo powoda do wyboru pomiędzy kilkoma sądami właściwymi dla takich sporów. Z kolei zgodnie z par. 2 ww. artykułu strony nie mogą jednak zmieniać właściwości wyłącznej.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane