statystyki

System Rejestrów Państwowych do poprawki

autor: Sylwia Czubkowska25.05.2017, 07:52; Aktualizacja: 25.05.2017, 10:12
dane osobowe-personalne

Zdaniem NIK zbyt długie były ustalone okresy rozwiązywania i usuwania przez COI problemów związanych z funkcjonowaniem systemu, co więcej, po wdrożeniu SRP w kontrolowanych urzędach wystąpiły opóźnienia w wydawaniu obywatelom odpisów aktów stanu cywilnegoźródło: ShutterStock

 Ministerstwo Cyfryzacji w założeniach projektu nowelizacji ustawy o zmianie ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne oraz niektórych innych ustaw pisze, że w różnych rejestrach publicznych gromadzone są często te same dane (np. imię, nazwisko, adres zamieszkania, PESEL, imiona rodziców, nazwisko panieńskie matki itd.) obywateli.

Częstą praktyką jest ponadto, że organy prowadzące te rejestry oczekują od obywatela dostarczenia takich danych, mimo iż przecież zostały one już zgromadzone i są przetwarzane przez inne organy administracji publicznej.

Planowane jest więc wdrożenie referencyjnego, czyli źródłowego modelu przechowywania i przetwarzania informacji. Tak, by danych ciągle nie powielać, tylko sięgać od razu do źródła, które je przechowuje.

Co więcej, do Systemu Rejestrów Państwowych (SRP), o czym już w DGP pisaliśmy, mają dojść trzy nowe rejestry: Dokumentów Paszportowych (w miejsce obecnego Paszportowego Systemu Informacyjnego), Rejestr Danych Kontaktowych (utworzony w celu usprawnienia komunikacji organów administracji publicznej z obywatelem) i Rejestr Punktów Adresowych (czyli zbiór punktów adresowych powiązanych z adresami, obejmującymi województwo, powiat i gminę, oraz numer budynku, placu albo innego obiektu).


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane