statystyki

Komornik i rzeczoznawca wspólnie ponoszą odpowiedzialność za nierzetelną opinię

autor: Paulina Szewioła27.05.2017, 08:00
W uzasadnieniu Sąd Okręgowy w Ostrołęce wskazał, że odpowiedzialność pozwanego komornika oparta jest na art. 23 ust. 1 ustawy o komornikach sądowych i egzekucji.

W uzasadnieniu Sąd Okręgowy w Ostrołęce wskazał, że odpowiedzialność pozwanego komornika oparta jest na art. 23 ust. 1 ustawy o komornikach sądowych i egzekucji.źródło: ShutterStock

Rzeczoznawca majątkowy ponosi solidarną odpowiedzialność z komornikiem za szkodę spowodowaną wydaniem nierzetelnej opinii w sądowym postępowaniu egzekucyjnym.

Stan faktyczny

Sprawa dotyczyła Z.P., przeciwko któremu zostało wszczęte postępowanie egzekucyjne. Prowadzący je komornik zlecił rzeczoznawcy majątkowemu A.T. sporządzenie wyceny należących do dłużnika nieruchomości. Biegły kilkakrotnie wyznaczał termin oględzin posesji, lecz za każdym razem Z.P. odmawiał jej udostępnienia.

W końcu A.T. postanowił sporządzić operat szacunkowy nieruchomości, nie wchodząc do środka i bez odniesienia do dokumentacji rozmieszczenia zabudowań. Komornik zlicytował ją za ustaloną w ten sposób cenę. Okazało się jednak, że wartość nieruchomości została zaniżona.

Z tego powodu Z.P. wniósł do sądu pozew, w którym zażądał odszkodowania solidarnie od komornika rzeczoznawcy oraz Skarbu Państwa – Sądu Okręgowego w Olsztynie, który udzielił przybicia. Argumentował, że w wyniku nieprawidłowego opisu i oszacowania nieruchomości poniósł szkodę, bowiem nie uzyskał z licytacyjnej sprzedaży adekwatnej ceny.

Sąd uznał, że powództwo zasługiwało na uwzględnienie (sygn. akt I C 85/14).


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane