W poniedziałek ruszyła kampania społeczna "Jeśli to słyszysz, jeśli to mówisz" poświęcona przemocy domowej, głównie psychicznej wobec osób homoseksualnych, biseksualnych i transpłciowych (LGBT) w Polsce.

Kampania organizowana jest przez Stowarzyszenie Lambda Warszawa i współfinansowana przez Urząd M. st. Warszawy.

Na konferencji prasowej otwierającej kampanię organizatorzy podkreślali, że jest to pierwsza tego typu akcja, która skupia się przede wszystkim na przemocy psychicznej jakiej doznają osoby LGBT w swoich domach.

"Jak powiesz babci, że jesteś takim odmieńcem, to ją tym zabijesz", "Kieszonkowe dawałem jak byłaś normalna. Na randki z dziewczynami nie dostaniesz moich pieniędzy" - to hasła znajdujące się na plakatach promujący kampanię. Będzie można je zobaczyć na przystankach autobusowych na terenie Warszawy.

Jak powiedziała w rozmowie z PAP koordynatorka kampanii Ewa Niedziałek plakaty nawiązują do zdań, które osoby LGBT mogą słyszeć każdego dnia od osób najbliższych. "Te zdania świadczą o tym, że orientacja seksualna, tożsamość płciowa tych osób nie jest akceptowana przez rodziców i bliskich. Zdania pokazują przemoc psychiczną i ekonomiczną, która jest nie mniej dotkliwa niż przemoc fizyczna i często pozostawia trwałe ślady psychice" - uważa.

Niedziałek podkreśla, że kampania jest również skierowana do rodzin i bliskich osób LGBT, którzy często nieświadomie stają się sprawcami przemocy. "Osoby te kierujemy do rzetelnych źródeł informacji, oraz pokazujemy im miejsce gdzie mogą znaleźć wsparcie, np. nasz telefon zaufania" - wskazała.

Jak poinformowała ekspertka Kampanii Karolina Więckiewicz, na podstawie doświadczeń organizacji pozarządowych, można stwierdzić, że przemoc domowa wobec osób LGBT jest zjawiskiem powszechnym. "Z naszych badań wynika, że nie są to pojedyncze akty przemocy tylko najczęściej są to sytuacje, w których powtarzają się takie czynności jak przemoc słowna" - stwierdziła.

W ocenie psycholog dr Ewy Woydyłło-Osiatyńskiej skutki przemocy psychicznej mają wpływ na kształtowanie się osobowości. "Akty przemocy psychicznej wywołują wstyd, strach, rozpacz i gniew. Tłumienie tych emocji uniemożliwia kontakty ze światem, uniemożliwia rozwój i doskonalenie swoich talentów. To jest zabijanie człowieka w człowieku" - oceniła.

Osoby, które potrzebują pomocy mogą zadzwonić pod numer zaufania 22 628 52 22 oraz uzyskać potrzebne informacje na stronie internetowej Kampanii www.jeslitoslyszysz.pl.

Patronat honorowy nad akcją objęli Rzecznik Praw Obywatelskich i Rzecznik Praw Dziecka.

W środę obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Walki z Homofobią. Ustanowiono go, żeby upamiętnić 17 maja 1992 roku, kiedy to Światowa Organizacja Zdrowia wykreśliła homoseksualizm z listy chorób.