Sześć godzin albo doba na autoryzację wypowiedzi

autor: Sławomir Wikariak17.05.2017, 17:00
Co istotne, za autoryzację nie będzie można uznać propozycji nowych pytań, przekazania nowych informacji czy nawet zmiany kolejności wypowiedzi.

Co istotne, za autoryzację nie będzie można uznać propozycji nowych pytań, przekazania nowych informacji czy nawet zmiany kolejności wypowiedzi.źródło: ShutterStock

Nowe zasady autoryzowania wypowiedzi cytowanych przez dziennikarzy oraz wyrugowanie z przepisów odwołań do okresu PRL – to główne zmiany proponowane w przyjętym wczoraj przez rząd projekcie nowelizacji ustawy – Prawo prasowe (Dz.U. z 1984 r. nr 5, poz. 24 ze zm.).

Przygotowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego projekt sprowadzał się początkowo do zmiany przepisów regulujących autoryzację wypowiedzi przed ich publikacją. Dotychczasowe zostały bowiem zakwestionowane przez Europejski Trybunał Praw Człowieka w wyroku z 5 lipca 2011 r. (skarga nr 18990/05). W uzasadnieniu orzeczenia podkreślono, że polskie prawo może zniechęcać dziennikarzy do stawiania wnikliwych pytań z obawy przed zablokowaniem publikacji podczas autoryzacji.

Sama autoryzacja zostanie utrzymana i dziennikarz nie będzie miał prawa odmówić jej osobie udzielającej informacji. Nowe przepisy wyznaczają jednak cytowanemu rozmówcy sztywne terminy na odpowiedź – sześć godzin w przypadku wypowiedzi dla dziennika lub 24 godziny w przypadku czasopism.


Pozostało 54% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane