statystyki

Rząd sięga po środki na wsparcie ofiar i zakupi nowy sprzęt dla policji i prokuratury

autor: Piotr Szymaniak10.05.2017, 07:33; Aktualizacja: 10.05.2017, 09:10
prawo, sprawiedliwość

Projektowane przepisy dają ministrowi sprawiedliwości ogromną swobodę w dysponowaniu środkami przeznaczonymi na pomoc pokrzywdzonym i postpenitencjarnąźródło: ShutterStock

Pieniądze z Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym będą mogły zostać wykorzystane na zakup sprzętu dla policji i prokuratury.

Takie zmiany w przepisach kodeksu karnego wykonawczego wpleciono do poselskiego projektu nowelizacji prawa o ustroju sądów powszechnych autorstwa Prawa i Sprawiedliwości. Przewiduje on rozszerzenie celów funduszu i dopuszczenie możliwości korzystania z jego środków nie tylko przez organizacje pozarządowe, ale także jednostki zaliczane do sektora finansów publicznych.

„Celem tego rozwiązania jest umożliwienie udzielania świadczeń określonego rodzaju przez jednostki publiczne w miejscach oddalonych od najbliższej organizacji pozarządowej, która wygrała konkurs. W ten sposób zmniejszą się koszty finansowe po stronie funduszu i uciążliwości dla beneficjentów związane z dojazdem do najbliższej siedziby organizacji” – czytamy w uzasadnieniu projektu.

Tym samym pieniądze z funduszu dla pokrzywdzonych będą mogły trafiać także do policji czy prokuratur. Z jednej strony będzie można je spożytkować m.in. na tworzenie przyjaznych pokoi przesłuchań, z drugiej – np. na zakup sprzętu dla policji bądź służby zdrowia lub szkolenie śledczych (patrz infografika).


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • myśliciel(2017-05-11 07:08) Zgłoś naruszenie 00

  Drodzy Rodacy. Proponuję pujść dalej. Z pieniędzy przeznaczonych na pensje dla ministrów - zakupić w/w sprzęt. Czyli po prostu obciąć pensje ministrom ( np. przez dwa lata każdemu po 1000 zł miesięcznie)

  Odpowiedz
 • prawnik - Szczecin(2017-05-17 07:47) Zgłoś naruszenie 00

  Trzy wpisy i we wszystkich tyle "głębi" myśli, że aż strach. Żaden też chyba nie przeczytał artykułu. Czasem jednak warto milczeć niż ośmieszać się na publicznym forum.

  Odpowiedz
 • MT(2017-05-11 10:08) Zgłoś naruszenie 00

  Polacy dostaliście 500+ ale ile dostaliście na - w podatkach ustawach, opłatach itd....

  Odpowiedz
 • IUDEX(2017-05-11 12:50) Zgłoś naruszenie 00

  Coraz bardziej opresyjne państwo pis.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane