statystyki

Dolewanie oliwy do reprywatyzacyjnego ognia

autor: Anna Krzyżanowska26.04.2017, 10:59; Aktualizacja: 26.04.2017, 10:59
Kamienica

To echo ubiegłotygodniowej uchwały SN dotyczącej nieruchomości warszawskich. Sąd miał w niej wskazać, czy właściciel zreprywatyzowanej kamienicy może żądać od stolicy wynagrodzenia – w postaci rynkowych czynszów – za bezumowne korzystanie z budynku, w którym miasto ulokowało lokatorów.źródło: ShutterStock

 „Brak jest podstaw do obaw wyrażanych w mediach i smutku Pana Ministra, jakoby lokatorzy mieszkań komunalnych, którzy mieszkali w nich w dobrej wierze i wynajmowali lokal od miasta, byli zmuszani przez czyścicieli kamienic do tego, żeby płacić zaległe, wieloletnie zobowiązania za okres, gdy zajmowali oni lokal w zwracanej prywatnej osobie nieruchomości” – napisał sędzia Michał Laskowski, rzecznik prasowy Sądu Najwyższego.

To echo ubiegłotygodniowej uchwały SN dotyczącej nieruchomości warszawskich. Sąd miał w niej wskazać, czy właściciel zreprywatyzowanej kamienicy może żądać od stolicy wynagrodzenia – w postaci rynkowych czynszów – za bezumowne korzystanie z budynku, w którym miasto ulokowało lokatorów.

W stanowisku do zagadnienia rzecznik praw obywatelskich podkreślał, że sprawa ma kluczowe znaczenie dla lokatorów zwracanych nieruchomości. Przesądzić może bowiem o ich odpowiedzialności finansowej i zaważyć na tym, czy będą musieli zwracać spadkobiercom dawnych właścicieli nieruchomości lub nabywcom roszczeń czynsze w rynkowej wysokości. I to nawet za ostatnich 10 lat.

Niestety do tej kwestii SN nie odniósł się bezpośrednio. Zgodnie z podjętą uchwałą: „Korzystanie z nieruchomości przez posiadacza samoistnego (czyli miasto – red.), który oddał rzecz do używania najemcy, polega wyłączenie na pobieraniu pożytków cywilnych (art. 224 i 225 k.c.)”. SN uznał więc, że odzyskujący kamienice mogą żądać od ratusza wynagrodzeń, ale jedynie w wysokości, jakie faktycznie z tytułu komunalnych czynszów do niego wpłynęły. W grę wchodzą stosunkowo niewielkie kwoty. Czynsze komunalne stanowią bowiem 20-25 proc. wysokości tych na wolnym rynku.


Pozostało 58% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane