statystyki

Dolewanie oliwy do reprywatyzacyjnego ognia

autor: Anna Krzyżanowska26.04.2017, 10:59; Aktualizacja: 26.04.2017, 10:59
Kamienica

To echo ubiegłotygodniowej uchwały SN dotyczącej nieruchomości warszawskich. Sąd miał w niej wskazać, czy właściciel zreprywatyzowanej kamienicy może żądać od stolicy wynagrodzenia – w postaci rynkowych czynszów – za bezumowne korzystanie z budynku, w którym miasto ulokowało lokatorów.źródło: ShutterStock

 „Brak jest podstaw do obaw wyrażanych w mediach i smutku Pana Ministra, jakoby lokatorzy mieszkań komunalnych, którzy mieszkali w nich w dobrej wierze i wynajmowali lokal od miasta, byli zmuszani przez czyścicieli kamienic do tego, żeby płacić zaległe, wieloletnie zobowiązania za okres, gdy zajmowali oni lokal w zwracanej prywatnej osobie nieruchomości” – napisał sędzia Michał Laskowski, rzecznik prasowy Sądu Najwyższego.

To echo ubiegłotygodniowej uchwały SN dotyczącej nieruchomości warszawskich. Sąd miał w niej wskazać, czy właściciel zreprywatyzowanej kamienicy może żądać od stolicy wynagrodzenia – w postaci rynkowych czynszów – za bezumowne korzystanie z budynku, w którym miasto ulokowało lokatorów.

W stanowisku do zagadnienia rzecznik praw obywatelskich podkreślał, że sprawa ma kluczowe znaczenie dla lokatorów zwracanych nieruchomości. Przesądzić może bowiem o ich odpowiedzialności finansowej i zaważyć na tym, czy będą musieli zwracać spadkobiercom dawnych właścicieli nieruchomości lub nabywcom roszczeń czynsze w rynkowej wysokości. I to nawet za ostatnich 10 lat.

Niestety do tej kwestii SN nie odniósł się bezpośrednio. Zgodnie z podjętą uchwałą: „Korzystanie z nieruchomości przez posiadacza samoistnego (czyli miasto – red.), który oddał rzecz do używania najemcy, polega wyłączenie na pobieraniu pożytków cywilnych (art. 224 i 225 k.c.)”. SN uznał więc, że odzyskujący kamienice mogą żądać od ratusza wynagrodzeń, ale jedynie w wysokości, jakie faktycznie z tytułu komunalnych czynszów do niego wpłynęły. W grę wchodzą stosunkowo niewielkie kwoty. Czynsze komunalne stanowią bowiem 20-25 proc. wysokości tych na wolnym rynku.


Pozostało jeszcze 58% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane