statystyki

TK zbada przepisy o czyścicielach kamienic

autor: Małgorzata Kryszkiewicz20.09.2017, 07:20; Aktualizacja: 20.09.2017, 08:09
Zysk ukryty w starych murach – jak inwestować w kamienice

Rozpatrujący zażalenie sąd powziął poważne wątpliwości co do zakresu penalizacji art. 191 par. 1 a k.kźródło: Materiały Prasowe

Przepis karny, który w założeniu ustawodawcy miał chronić lokatorów przed tzw. czyścicielami kamienic, skutkuje tym, że właściciele nieruchomości mają związane ręce w sprawie osób, które zajmują lokale bez jakiegokolwiek tytułu prawnego.

Regulacja ta może się więc okazać nie do pogodzenia z ustawą zasadniczą. Do takich wniosków doszedł Sąd Rejonowy w Bielsku Podlaskim Wydział Zamiejscowy w Hajnówce. I zdecydował się oddać budzący wątpliwości art. 191 par. 1a kodeksu karnego pod osąd Trybunału Konstytucyjnego.

W sprawie, która zawisła przed sądem pytającym, chodziło o rzekome uporczywe stosowanie przemocy wobec osoby, która zajmowała lokal mieszkalny bez żadnego tytułu prawnego. Przemoc miała polegać na zaniechaniu przez prawowitego właściciela nieruchomości podłączenia energii elektrycznej, czym w sposób istotny utrudnił on dzikiemu lokatorowi korzystanie z lokalu. Reakcją na to było złożenie zawiadomienia i domaganie się ścigania właściciela za popełnienie czynu z art. 191 par. 1 a k.k. Policja jednak odmówiła wszczęcia dochodzenia, gdyż w działaniu właściciela nie dopatrzyła się znamion przestępstwa. Pokrzywdzony nie złożył jednak broni i zaskarżył postanowienie do sądu. Ten uchylił je, co spowodowało wszczęcie dochodzenia. Nie przyniosło ono jednak spodziewanych przez dzikiego lokatora efektów, dlatego sprawa znów trafiła na ścieżkę postępowania sądowego.


Pozostało 54% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • jestem za wolnością od głupoty(2017-09-20 22:01) Zgłoś naruszenie 20

    NARESZCIE!!!! Jakiś chory umysł zagrał pod publiczkę i wprowadził tę karykaturę prawa w życie. Jeśli wolno tak z mieszkaniami, to idźmy na całość - niech złodziej samochodu zyska ochronę prawną i w majestacie prawa może domagać się od prawowitego właściciela regularnego tankowania, serwisowania i ubezpieczenia, a także prawa do pojazdu zastępczego!!!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane